Ekonomické informace 10. 5. 2002

Úvěr na stíhačky Gripen, který schválila sněmovna, a případné uzavření smlouvy s konsorciem BAE/Saab ovlivní jednak hospodaření státu a také některé české podniky. Druhým a posledním dnem dnes pokračuje částečná odstávka výroby v mladoboleslavské Škodovce. Komise pro cenné papíry znovu upozornila, že stále platí její rozhodnutí o zákazu obchodování s akciemi Harvardského průmyslového holdingu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

O Novou huť, Vítkovice Steel a Vysoké pece Ostrava mají zájem také Třinecké železárny a jejich minoritní akcionář americká firma Commercial Metal. V nabídce, kterou předaly meziresortní vládní komisi vyjadřují ochotu zaplatit za hutní podniky jejich tržní cenu zvýšenou o stovky milionů korun. O prodeji Nové huti ale vláda až do konce května bude jednat exkluzivně s LNM Holdings. Zájem o české ocelářství projevila také společnost U.S.Steel Košice.

Úvěr na stíhačky Gripen, který schválila sněmovna, a případné uzavření smlouvy s konsorciem British Aerospace/Saab ovlivní jednak hospodaření státu a také některé české podniky. Pokud zákon schválí senát a podepíše president a k transakci dojde, bude záležet na příští vládě jak bude privatizovat a jestli výnosy z prodeje státních podílů stíhačky zaplatí a tedy využije pouze část úvěru. Konsorcium se ve smlouvě o nákupu Gripenů má zavázat i k pomoci s prodejem nepotřebných 36 letounů L-159 původně určených české armádě. Pokud se mu to nezdaří, čeká ho finanční sankce. Důležité jsou také offsetové programy v hodnotě dvaaosmdesáti miliard.

Česká strana, jak řekl náměstek ministra obrany Štefan Fülle, může pozastavit část platby za supersoniky v případě, že konsorcium nedodrží časový plán investic. Tuto částku dostane až tehdy, když dohodnutý objem splní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Š. Fülle: Offsetové programy

Druhým a posledním dnem dnes pokračuje částečná odstávka výroby v mladoboleslavské Škodovce. Firma tak vyrobí o dva tisíce vozů méně v porovnání s původním plánem. Současné omezení výroby je už druhé v letošním roce. Hlavním důvodem, jak připomíná náš spolupracovník Ladislav Pavlík propad prodeje na světových trzích.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Pavlík: Propad prodeje Škody Auto

Policie začala stíhat kvůli podezření z podvodu představitele zkrachovaného obchodníka s cennými papíry - náchodské společnosti KTP Quantum. Obviněným by měl být předseda představenstva firmy. Policie má za to, že od zhruba 28 tisíc klientů, kterým nabízel takzvaný spořitelní účet správy akcií, vylákal více než dvě miliardy korun. Policie má podezření, že klientům záměrně zamlčoval podstatné informace, které mohly ovlivnit jejich rozhodnutí svěřit peníze právě KTP Quantum.

Komise pro cenné papíry znovu upozornila, že stále platí její rozhodnutí o zákazu obchodování s akciemi Harvardského průmyslového holdingu. Podle jejího předsedy Františka Jakuba mají drobní akcionáři v současné době jen tři hypotetické možnosti, jak se dostat k penězům za své akcie.

Přehrát

00:00 / 00:00

F. Jakub: Zákaz obchodování akcií HPH

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme