Ekonomické informace 11. 11. 2002

Vláda chystá ve spolupráci s koaličními partnery reformu veřejných financí. Nizozemská skupina LNM Holdings nabídla státní společnosti Osinek a České konsolidační agentuře za Vítkovice Steel tři miliardy korun. Téměř dva tisíce horníků ze zahraničí pracuje na šachtách společnosti OKD. Ceny potravin už od února klesají, výjimkou jsou mléčné výrobky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Elektrárnám Opatovice způsobil pád střechy nejenom desetimiliónové škody na zařízení kotelny, ale také ztráty na tržbách za dodávky tepla a elektřiny. Firma totiž kromě toho, že z náhradního zdroje dodává jen minimum tepla do zhruba 55.000 domácností Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi, zastavila i výrobu elektrické energie. To však domácnosti na východě Čech nepocítily.

Vláda chystá ve spolupráci s koaličními partnery reformu veřejných financí. Zavázala se k tomu při vyjednávání o podpoře návrhu státního rozpočtu na příští rok. Prvním krokem má být vypracování rozpočtového výhledu. Premiér Vladimír Špidla řekl, že k diskusi o reformách chce přizvat i odborníky opozice. Kterých oblastí se ale chystané změny budou týkat a jak budou vypadat, neprozradil.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla: Reforma veřejných financí

Nizozemská skupina LNM Holdings nabídla státní společnosti Osinek a České konsolidační agentuře za Vítkovice Steel tři miliardy korun. Další miliardu chce dát na investiční výdaje v ostravské hutní firmě. LNM nabízí za 99 procent akcií Vítkovice Steel téměř 700 miliónů korun a další garance za doplacení úvěrů a závazků Vítkovice Steel. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok zatím není schopen říci, zda je nabídka nizozemské skupiny LNM na koupi Vítkovice Steel pro stát přijatelná, generální ředitel Osinku Jiří Staněk má ale jasno.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Staněk: Prodejní cena Vítkovice Steel

O osudu svého hutního uskupení Z-group bude zřejmě podnikatel Zdeněk Zemek jednat tento týden se společností EC Group. Ta získala v balíku pohledávek od České konsolidační agentury také miliardové dluhy Z-group. Podle Zemka EC Group údajně prohlásila, že má zájem na zachování výroby.

Téměř dva tisíce horníků ze zahraničí pracuje na šachtách společnosti OKD. Za poslední dva roky přitom stoupl jejich počet dvojnásobně. OKD zaměstnává zhruba devatenáct set polských státních příslušníků a několik desítek Bulharů. Přibližně každý šestý horník je tedy cizinec. Ředitel Úřadu práce v Karviné Jiří Montag to vysvětluje tím, že i přes vysokou nezaměstnanost v regionu je v evidenci úřadu nedostatek odborníků v tomto oboru.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Montag: Cizinci v OKD

Ceny potravin už od února klesají, což se pozitivně projevuje na nízké inflaci u nás. Výjimkou jsou ale mléčné výrobky, které naopak zdražují. O pět procent zvýšily své ceny dvě největší tuzemské mlékárny - Madeta a Olma. Připojit se chystá i mlékárna Klatovy. Zvýšení cen mlékárny zdůvodnily rostoucí cenou nakupovaného mléka. Zdeněk Houška z mlékařského družstva Jih si ale myslí něco jiného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Houška: Zdražení mléčných výrobků

Čínská ekonomika letos poroste tempem osmi procent. K růstu přispívá příliv zahraničních investic. Jejich hodnota za celý rok by podle šéfa Státní plánovací komise Ceng Pchej-jana mohla dosáhnout rekordní úrovně přes 50 miliard dolarů.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme