Ekonomické informace 11. 12. 2001

Vláda se včera rozhodla utrácet. Nejprve za stíhačky: Za letadla Jas -39 Gripen zaplatí daňoví poplatníci během 35 let 100 miliard korun. Hodně peněz vydáme také na železniční dopravu. Ministři schválili návrh zákona o státní záruce za úvěr pro České dráhy ve výši 46 miliónů eur - tedy asi jedné a půl miliardy Kč - na dokončení I. železničního koridoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Vláda se včera rozhodla utrácet. Nejprve za stíhačky: Za letadla Jas -39 Gripen zaplatí daňoví poplatníci během 35 let 100 miliard korun. V tom jsou započítány kromě pořizovací ceny 50 miliard ještě úroky z úvěru, který si vláda na nákup bude muset vzít, úprava letišť a náklady na provoz včetně paliva. Součástí kontraktu s konsorciem British Aerospace/SAAB má být i jeho kapitálový vstup do Aera Vodochody. A závazek, že pomůže prodat přes 30 L 159tek. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka se ale v tomto případě zřejmě bude muset změnit zákon, který státu nařizuje, aby ve zbrojních podnicích vlastnil nejméně 51 procent akcií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tvrdík: Bude se muset změnit zákon

Hodně peněz vydáme také na železniční dopravu. Ministři schválili návrh zákona o státní záruce za úvěr pro České dráhy ve výši 46 miliónů eur - tedy asi jedné a půl miliardy Kč - na dokončení I. železničního koridoru. Kabinet zároveň zavázal stát, že ročně zaplatí 5 až 7 miliard korun Českým drahám jako úhradu prokazatelné ztráty železnice z osobní dopravy v tomto a v příštím roce. A do třetice se stát zaručí Českým drahám za úvěr na nákup pantografů - a to za 930 milionů korun.

Úsek železniční trati z Českých Budějovic do hornorakouského Lince je konečně celý elektrifikován. O včerejším dokončení poslední etapy výstavby více Ivan Mls.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Mls o elektrifikaci tratě

V listopadu nepatrně vzrostla nezaměstnanost. Podle odborníků jde o sezónní výkyv, který souvisí s ukončením zemědělských, lesních a stavebních prací . Míra nezaměstnanosti v listopadu stoupla na 8,5 procenta z říjnových 8,4 procenta, a vrátila se tak na úroveň, na které se držela od léta.

Olomoucký kraj chce převzít do svého vlastnictví státní lesy o rozloze 130 tisíc hektarů. Krajský zastupitel Rudolf Novák doufá, že při rozumném hospodaření může kraj z lesů získat až 300 milionů korun ročně:

Přehrát

00:00 / 00:00

Rudolf Novák o zisku z lesů

Ceny ropy včera opět klesaly. Ropa Brent o 63 centů na 18 dolarů 40 centů za barel. V New Yorku klesla cena o 44 centy. Trh čeká na rozhodnutí Ruska, zda se přidá k OPECu a sníží těžbu.

Evropská komise se chystá pokutovat nejméně 4 německé banky za kartelovou dohodu. Podle britských Financial Times komise zjistila, že si banky účtují přemrštěné částky za výměnu peněz uvnitř eurozony. Mluvčí komise Amelia Torresová odmítla informaci listu potvrdit a zprávu označila za "únik informací". A co ví náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich?

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Fridrich o pokutách bankám

A ještě jedno oznámení: Pokladny finančních úřadů pro výběr daní v hotovosti budou letos otevřeny pouze do 19. prosince. Oznámilo to ministerstvo financí s tím, že pro placení daní převodem z bankovního účtu či poštovní poukázkou na účet finančního úřadu žádné podobné omezení neplatí.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme