Ekonomické informace 11. 3. 2005

Česká republika dnes ukončí prezentaci nových eurobondů, které chce ministerstvo financí v letošním roce vydat. Přesné datum emise ani dosavadní zájem investorů ale ministerstvo odmítá komentovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Jeho mluvčí Marek Zeman zatím potvrdil pouze to, že stát chce na zahraničních trzích emitovat dluhopisy maximálně v objemu 1 miliardy eur s 15 letou splatností.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Eurobondy

Evropská komise žádá Českou republiku, aby snížila plánovaný počet povolenek na vypouštění emisí skleníkových plynů o 17 milionů. Navrhuje tak, aby Češi rozdělili v příštích třech letech mezi znečišťovatele ovzduší zhruba 91 milion povolenek každou po jedné tuně. To by znamenalo, že v absolutní hodnotě by měly naše podniky méně povolenek než Slovensko. Zatímco ekologové se radují, zástupci průmyslových podniků se zlobí. A tvrdí, že to poškodí a znevýhodní naše firmy.

O množství emisí se rozhodne po velikonocích, čeští zástupci budou ještě s Evropskou komisí jednat. Odborníci ale soudí, že neuspějí, protože požadavek Bruselu se blíží původnímu návrhu našeho ministerstva životního prostředí, které chtělo 89 milionů povolenek. Teprve po tlaku resortu průmyslu vláda žádost České republiky zvýšila.

Český statistický úřad dnes zveřejní informace o tom, jak si v lednu vedl náš průmysl. Analytik ČSOB Petr Dufek odhaduje, že průmyslová výroba v lednu vzrostla o více než pět procent, a to především kvůli výbornému výsledku českého exportu.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Dufek: Průmyslová výroba

Jak se dařilo zemědělcům, to už více. Loni vykázali zisk ve výši pěti až šesti miliard korun. Vyplývá to z předběžných odhadů ministerstva zemědělství. To je nečekaně dobrý výsledek. Nepřispěly k němu ale ani tak příjmy zemědělců z podnikání, jako spíš výše dotací, které dostali z Evropské unie. Celkem to bylo více než 26 miliard korun. Podle Huga Roldana z tiskového oddělení ministerstva ale dotace nebyly jediným důvodem loňského zlepšení.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Roldan: Zemědělci

Strategická. Takové hodnocení má průmyslová zóna v Mošnově u Ostravy. Zatím tam našlo práci 100 lidí. Připravuje se výroba bioetanolu, firma ale zatím čeká na licenci. Takže největší možnosti skýtá 110-hektarová plocha v sousedství mezinárodního letiště. Zatím o ni ale nikdo neprojevil vážný zájem. Daniel Adamčík z ostravského magistrátu potvrdil, že plocha ještě není připravená.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Adamčík: Průmyslová mošnovská zóna

Eurotel a T-Mobile nebudou muset spustit datové mobilní sítě UMTS v lednu 2006, jak jim ukládá licence, ale tak učinit až o rok později. Povolil jim to telekomunikační úřad. Firmy už jeden roční odklad získaly, když souhlasily se splacením celé částky za licence najednou v loňském roce a nikoliv ve splátkách do roku 2011. Odklad prý umožní operátorům přinést řešení, které bude přístupné širšímu okruhu zákazníků. T-Mobile za licenci zaplatil 3 miliardy 800 milionů korun, Eurotel 3 miliardy 540 milionů korun. Třetí operátor Oskar licenci koupil až letos za dvě miliardy korun s tím, že síť spustí začátkem roku 2008.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme