Ekonomické informace 11. 4. 2003

Důchodci by si mohli příští rok polepšit. Začíná nová bitva o lukrativní zakázky na obnovu Iráku za miliardy dolarů. Elektrárenská společnost ČEZ v červnu předčasně splatí emisi dluhopisů. Na výstavbu nového terminálu v Ruzyni půjčí EIB České správě letišť devět miliard korun. Náš zahraniční dluh se oproti minulému roku snížil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Důchodci by si mohli příští rok polepšit. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zvýšit penze o sedm procent, ministerstvo financí o čtyři procenta. O návrzích budou jednat příští týden šéfové obou resortů s premiérem Vladimírem Špidlou. Průměrný starobní důchod činil letos v lednu 7058 korun.

V Bagdádu ještě neutichly zbraně a již začala nová bitva o získání lukrativních zakázek na obnovu Iráku za miliardy dolarů. Podle obchodní a hospodářské komory Brno mohou jihomoravské firmy navázat na dřívější obchodní vztahy v Iráku, zatím ale nemají žádné informace o konkrétních možnostech. Jak tvrdí ředitel komory Petr Bajer, k podnikům by se měly dostat co nejdříve.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Bajer: Jihomoravské podniky v Iráku

Elektrárenská společnost ČEZ v červnu předčasně splatí třímiliardovou emisi dluhopisů se splatností až v roce 2008. ČEZ jako první východoevropský průmyslový podnik emitoval své obligace i na zahraničních trzích. Jak vysvětlil mluvčí Ladislav Kříž, důvodem současného rozhodnutí je vysoká úroková sazba emise a to, že podnik je schopen získat finanční zdroje levněji.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Kříž: ČEZ předčasně splatí dluhopisy

Podle odborníků se ČEZ k tomuto kroku rozhodl mimo jiné proto, že začátkem týdne získal možnost čerpat výhodněji úročený investiční úvěr od Evropské investiční banky.

Na výstavbu nového terminálu v Ruzyni půjčí tato banka České správě letišť devět miliard korun. Zbývající miliardu získá správa z jiných zdrojů. Nový terminál urychlí odbavení cestujících v rámci Evropské unie a měl by být hotov ke konci roku 2005. Jak nám řekla mluvčí správy letišť Anna Kovaříková, evropská investiční banka chce ale za úvěr záruky.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Kovaříková: Financování nového terminálu Ruzyně

Náš zahraniční dluh se oproti minulému roku snížil. Největšími dlužníky jsou podniky a banky, které si v cizině půjčují více než vláda. Podle Davida Marka z Patria On-line je výše zahraničního dluhu na relativně nízké úrovni - dosahuje 35 procent hrubého domácího produktu, což je podle něj srovnatelné s ekonomikami střední a východní Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Zahraniční dluh ČR

Ve znamení blížícího se vstupu naší země do Evropské unie začnou v neděli v Brně Mezinárodní stavební veletrhy. Jejich součástí bude Evropské stavební forum, které se podle Radka Švédy z Veletrhů Brno bude zabývat i nejožehavějšími problémy českého stavebnictví na cestě do unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Švéda: Evropské stavební fórum

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme