Ekonomické informace 11. 7. 2005

Český statistický úřad dnes zveřejní vývoj stavební výroby v květnu. Společnost Carrefour chce posílit pozici v České republice. Výroba oceli ve světě klesá. Podrobnosti níže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stavba | Foto: Česká televize

Příznivý vývoj české ekonomiky se odráží i v růstu stavební výroby. Český statistický úřad dnes zveřejní, jak se vyvíjela v květnu. Podle analytika Davida Navrátila z České spořitelny by měla v meziročním srovnání vzrůst přibližně o 16 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Navrátil: Stavební výroba

Společnost Carrefour chce posílit pozici v České republice. Nejspíš se vydá cestou akvizice, a pokusí se koupit jiný řetězec. Například v Polsku nedávno Carrefour převzal 13 prodejen Hypernovy. Z celosvětového hlediska je Carrefour druhým největším maloobchodním řetězcem na celém světě. Podle mluvčí společnosti Jany Havlíčkové je pro něj Česká republika velmi perspektivním trhem.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Havlíčková: Carrefour

Výroba oceli ve světě klesá. Firmy se obávají nadvýroby a poklesu cen, a proto začaly produkci omezovat. Vázne totiž export do Číny, která už má k dispozici vlastní nové výrobní kapacity. Produkci snižuje i majitel ostravských hutí, společnost Mittal Steel, která je největším světovým výrobcem oceli.

Výrobu zkrátí rovnoměrně ve všech svých provozech ve světě, a plánované omezení však představuje asi 2,5 procenta. Stejně postupuje i konkurence včetně amerického obra US Steel. Slibují si tak obnovení rovnováhy na trhu mezi nabídkou a poptávkou.

Pokud se dostanete v Evropské unii do sporu s místními úředníky ohledně evropského práva, vězte že existuje velmi rychlé řešení. Při ministerstvu průmyslu a obchodu působí pobočka projektu Solvit. Jde o centrum, které působí v každé členské zemi na úrovni ministerstev a díky tomu má páku na místní úřady. Jejich pomoc přitom nic nestojí. Tomas Müller z pražské organizace Solvitu vysvětluje na konkrétním příkladu, jak systém funguje.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Müller: Solvit

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme