Ekonomické informace 12. 12. 2001

Hovoříme o schválení transformačního zákona, který rozdělí České dráhy na dvě společnosti a vracíme se i k jednání vlády o možnosti nákupu letounů Gripen a s tím spojených ofsetových programů. Další bod: Energetický regulační úřad předběžně rozhodl ve sporu o dovoz elektřiny ve prospěch Severomoravské energetiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen nad oceánem | Foto: SAAB-BAE Systems

Americký Úřad federálních rezerv snížil klíčovou mezibankovní sazbu o čtvrt procentního bodu. Je to letos už pojedenácté. Sazba na takzvané federální fondy je tak při jednom celém a třičtvrtě procentu nejníže za posledních 40 let.

Zemědělské podniky, které chrání svůj majetek pojištěním, dostanou letos maximální státní dotaci ve výši 35 procent z uhrazeného pojištění nákaz hospodářských zvířat a deset procent z pojištění plodin. Oznámilo to ministerstvo zemědělství.

Poslanecká sněmovna včera vrátila vládě zákon o zadávání veřejných zakázek. Nelíbilo se jí, že předloha nemění nejvíce kritizované praktiky. Jde například o výjimku, která vládě umožňuje zadat jedinému zájemci i mnohamiliardovou zakázku přímo bez výběrového řízení.

Poslanci schválili transformační zákon, podle kterého se České dráhy rozdělí na dvě společnosti. Na státem vlastněnou akciovku, která bude provozovat železniční dopravu, a na státní organizaci Správa železniční dopravní cesty, která bude vlastnit infrastrukturu.

Vláda ve sněmovně prosadila zákon o podpoře malého a středního podnikání. Na tuto státní podporu budou mít nárok firmy do 250 zaměstnanců s obratem nepřesahujícím 1 miliardu 450 milonů korun. Další podrobnosti ministr průmyslu Miroslav Grégr.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Grégr: Podpora podnikání

Vraťme se ještě ke stíhačkám. Největší přínosy z offsetových programů za nákup letounů Gripen pocítí Ostravský kraj, nejméně získá Budějovicko. Ostravu by v případě uskutečnění obchodu za 50 miliard korun čekaly čtyři projekty za přibližně 29 miliard korun. Celkem by mělo zakázku na dodání 24 stíhaček Gripen doprovázet 41 ofsetových projektů. Více Michal Fila.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Fila: Ofsety a Gripeny

Energetický regulační úřad předběžně rozhodl ve sporu o dovoz elektřiny ve prospěch Severomoravské energetiky. Připomenu, že Česká přenosová soustava nechtěla na dovoz poskytnou severomoravanům dostatečné kapacity. Naopak je přidělila jiným subjektům, a to dokonce i těm, kteří nemají potřebnou licenci pro obchod s elektrickou energií. O rozhodnutí regulačního úřadu více mluvčí Severomoravské energetiky Sylva Vidláková.

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Vidláková: SME

Rusové chtějí ovlivňovat našeho monopolního dovozce plynu, podnik Transgas. Pokud v privatizaci Transgasu vyhraje konsorcium německé Ruhrgas AG, francouzské Gaz de France a italské SNAM bude spolupracovat s ruským Gazpromem. Dá mu v Transgasu rovnocenný podíl. Včera to oznámil ředitel Ruhrgasu Buckhard Bergmann. Transgas dopravuje ruský plyn přes Českou republiku za západní Evropy.

Evropská komise zjistila, že Itálie porušila pravidla státní pomoci, když poskytla rozsáhlé daňové úlevy svým bankám v potížích. Banky budou muset peníze vrátit. Podrobnosti telefonuje náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Fridrich: Pokuty italským bankám

Ceny ropy stále klesají. Cena termínového kontraktu ropy Brent včera spadla už na 18 dolarů za

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme