Ekonomické informace 12. 3. 2001

V dnešních Ekonomických informacích se dozvíte, že Škoda Energo změnila majitele, LET Kunovice ho zřejmě změní už brzy a Nová Huť se pře s firmou Osinek o cenu surového železa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do dneška musí dosavadní čtyři zájemci o jednapadesát procent akcií Českých radiokomunikací předložit své závazné nabídky. Do konce března by pak vládní komise měla kabinetu předložit návrh pořadí uchazečů. Podrobněji se k tomu v dnešním Ekonomickém magazínu.

Zatímco privatizace Českých radiokomunikací stále ještě probíhá, plzeňská Škoda Energo už má nového vlastníka a jejích 840 zaměstnanců tedy i nového zaměstnavatele. Firmu získala britská společnost FKI, která se tak stává jedním z nejvýznamnějších výrobců generátorů ve světovém měřítku. Jeden z aktérů dnešní smlouvy - náměstek ředitele Konsolidační banky Miroslav Zámečník tvrdí, že transakce přinese výhody oběma stranám.

Blíží se snad i prodej krachujícího LETu Kunovice. Pravděpodobně v polovině tohoto týdne by mělo začít výběrové řízení pro zájmce o tuto leteckou továrnu. Jak informuje Roman Verner tento termín potvrdil jeden z největších věřitelů LETu - Konsolidační banka.

Nová huť zvažuje žalobu na státní společnost Osinek, která profinancovává výrobu ve Vítkovicích. Jedná se o dluh ve výši 87 miliónů korun za odběr surového železa. Podle finančního ředitele Nové huti Oldřicha Struminského, Osinek na konci loňského roku platil za každou odebranou tunu o 300 korun méně oproti výrobní ceně. Stanovenou cenu, kterou Osinek odmítl akceptovat, podle jeho slov, potvrdil i závazný znalecký posudek Vysoké školy báňské.

Generální ředitel a místopředseda Osinku Jiří Staněk považuje požadavek Nové huti za neoprávněný a dluh odmítá uznat.

Česká republika patří mezi nejméně rizikové země pro zahraniční investice ve střední a východní Evropě. Vyplývá to ze čvrtletní zprávy britského ústavu Economist Inteligence Unit, o které informuje náš zpravodaj Milan Fridrich.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme