Ekonomické informace 12. 7. 2002

Letošní produkce základních obilovin má u nás oproti loňsku poklesnout o více jak dvě procenta. Centrální banka včera nepřijala žádné měnové rozhodnutí - proti silné koruně intervenovala pouze slovně. V Česku klesá prodej nových osobních aut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žně | Foto: Jan Rosenauer

Letošní produkce základních obilovin v České republice má oproti loňskému roku poklesnout o 2,2 procenta. Vyplývá to z progńozy Českého statistického úřadu. Nižší produkce je ovlivněna zejména menší výměrou osevních ploch. Naopak hektarové výnosy se očekávají vyšší.

Privatizace státních podílů v hnědouhelných těžebních firmách nepřipadá v nejbližších měsících v úvahu. Včera to řekl budoucí ministr průmyslu Jiří Rusnok s tím, že v první řadě musí být aktualizována dlouhodobá energetická koncepce. Rusnok je také rozhodnut aktivně se vložit do váznoucí privatizace Unipetrolu.

Josef Svoboda odešel z Nejvyššího kontrolního úřadu a začal na ministerstvu financí řídit odbor finanční kontroly. Dvojče Cyrila Svobody bude kontrolovat mimo jiné finanční toky z Evropské unie.

Česká národní banka včera nepřijala žádné měnové rozhodnutí. Proti silné koruně intervenovala pouze slovně. Koruna se většinu dne držela kolem 29, 30 za euro. Podle ekonomů hrozí, že pokud bude pokračovat celosvětová recese a koruna zůstane silná, přesunou své investice z České republiky i další firmy. Nejen Flextronics.

Nejvýrazněji cítí dopady silné koruny textilky. Potíže mají ale i sklárny. Například Jihlavské sklárny Bohemia poslaly potíže s odbytem a silnou korunou až do konkursu. S nižšími příjmy se musí vyrovnávat také Sklárna Heřmanova Huť na Plzeňsku. Stejně jako před rokem i teď vyváží do Spojených států vázy za 7 dolarů. Teď ale dostává de facto jen pět dolarů za vázu. Generální ředitel podniku Pavel Bobošík varuje, že na sklárny číhá i další nebezpečí v podobě rostoucí světové konkurence - obdobně jako je tomu v textilním průmyslu.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Bobošík: Potíže Heřmanovy Hutě

V České republice klesá prodej nových osobních aut. V letošním 1. pololetí jsme si koupili 76 tisíc 154 nových automobilů. To je o 2, 65 setin procent méně, než za stejné období loňského roku. Podle předsedy výkonného výboru Svazu dovozců automobilů Lubomíra Tvardíka stojí za nižšími prodeji ukončení výroby automobilu Škoda Felicia. Při pořizování nového auta se projevují také sezónní vlivy.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Tvardík: Prodej aut

Nejsme na tom ale ještě tak zle. V západní Evropě byl pokles prodejů nových vozů ještě o téměř 2 procenta vyšší než u nás.

Spolková vláda kritizuje šéfa německého Telecomu, že špatně hospodaří. Jestli bude muset ze své funkce odejít, to zjišťoval náš zpravodaj v Německu David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Německý Telecom

V Ekonomickém magazínu Radiožurnálu po čtvrt na deset dnes bude řeč o tom, jak kanadský Bombardier reklamuje továrnu. Koupil špatné zboží a po německém Daimleru chce teď vrátit peníze.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme