Ekonomické informace 12. 9. 2005

Další ze zahraničních investorů míří do Česka. Továrnu na výrobu částí automobilových karoserií v Ostravě postaví jihokorejská společnost Sungwoo Hitech. Práci by tak do tří let mohla získat až tisícovka obyvatel regionu. Tři miliony eur si v Německu půjčila firma Mlékárna Kunín. Úvěr musí splatit do roku 2011. Zato Česká republika si zřejmě vezme další peníze od Evropské investiční banky na dostavbu dálnice D8 a obchvatu Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D8 | Foto: www.rsd.cz

Do Česka přichází další významný zahraniční investor. Jihokorejská společnost Sungwoo Hitech postaví v Ostravě továrnu na výrobu částí automobilových karoserií téměř za 2,5 miliardy korun. V průběhu tří let chce v regionu s druhou nejvyšší nezaměstnaností v zemi dát práci až tisícovce lidí. Korejská firma se rozhodovala mezi Polskem, Slovenskem a Českou republikou a podle mluvčí agentury CzechInvest Jany Víškové pro nás hovořila hlavně kvalitnější infrastruktura, vhodná průmyslová zóna, a také dostatek kvalifikovaných pracovních sil.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Nový investor v Ostravě

Podrobněji se k nové investici vrátíme v dnešním ekonomickém magazínu, který na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu začíná v 9.15.

Mlékárna Kunín si v Německu půjčí tři miliony eur. Dlouhodobý investiční úvěr získala od německé Deutsche Investitions z bankovní skupiny kontrolované německou spolkovou vládou. Zhruba 90 milionů korun mlékárna použije na rozvojové a investiční aktivity a na profinancování stavebních úprav ve své výrobně v Ostravě-Martinově. Úvěr bude muset splatit do roku 2011. Proč se firma zadlužila právě v Německu, vysvětluje mluvčí podniku Eva Kijonková.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Kijonková: Mlékárna Kunín si půjčí v Německu

Státní podnik Lesy České republiky dnes oznámí výsledky druhého kola výběrových řízení na lesní práce. Tendry byly vypsány jak na pěstební, tak na těžební činnosti. Jaké výměry lesních porostů se týkaly, upřesňuje mluvčí podniku Lubomír Šálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Šálek: Tendry Lesů České republiky

Zájem o nová auta v západní Evropě navzdory drahým pohonným hmotám neklesá. Naopak. V srpnu prodej nových vozů o více než 8 procent stoupl. Oznámil to Svaz německého automobilového průmyslu. Nejvíce nových aut se prodalo v Německu a v Itálii a nejlepší prodejní výsledky vykázaly německé automobilky, protože řidiči mají největší zájem o vozy s dieselovým motorem, které jsou právě německou specialitou.

Česká republika si zřejmě vezme další peníze od Evropské investiční banky na dostavbu dálnice D8 a obchvatu Prahy. O uzavření dvou úvěrových smluv v celkové výši zhruba 7,25 miliardy korun bude ve středu jednat vláda. Čtyři miliardy korun by měly jít na výstavbu dálnice D8 a zbývající peníze na výstavbu jihozápadní části pražského okruhu.

Češi si za průměrnou mzdu koupí víc, než obyvatelé ostatních středoevropských států. Průměrný roční plat u nás totiž podle kupní síly v přepočtu činí asi 248 000 korun, zatímco Slováci si vydělají v průměru pouhých 188 000. Vyplývá ze statistiky ekonoma Petra Goly, zveřejněné v měsíčníku Lobby. Úrovně bohatších států západní Evropy ale Česko zatím nedosahuje - například obyvatelé Lichtenštejnska berou ročně téměř čtyřikrát více.

Naďa Bělovská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme