Ekonomické informace 13.10. 2005

Šéfové parlamentních stran se shodli na podepsání dohody o reformě penzijního systému. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha by hlavní část důchodu měl vyplácet stát a zároveň podporovat dobrovolné důchodové a životní připojištění. Věk odchodu do penze se má postupně prodloužit na 65 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, dolary | Foto: www.archiweb.cz
Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Škromach: Reforma penzijního systému

Poslanecká sněmovna včera chválila v prvním čtení základní finanční mantinely státního rozpočtu na příští rok. Stát by měl hospodařit s deficitem 74 miliardy a 400 milionů korun. Návrh zákona počítá s tím, že schodek veřejných rozpočtů nemá překročit hranici 4,6 % hrubého domácího produktu. Tím by byly naplněny požadavky konvergenčního programu, na němž se Česká republika dohodla s Evropskou unií a který nás má přiblížit k přijetí společné evropské měny.

To ale nebude nijak brzy, myslí si člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek. Česká republika podle něj není a ani v roce 2010 nebude připravena na přijetí eura, pokud nepřijme potřebné reformy. Svým včerejším tvrzením Řežábek popudil ministra financí Bohuslava Sobotku. Nelíbí se mu, jaký obraz naší republiky člen bankovní rady vytváří před očima zahraničí. Pokud se vrátíme k věcnému jádru sporu, k termínu přijetí eura, pak Helena Horská z Raiffeisen Bank se domnívá, že je možné, abychom do eurozóny vstoupili už v roce 2010 nebo blízko tohoto termínu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Helena Horská: Přijetí eura

Český průmysl stále roste. Jenom za srpen si připsal růst přes 8,5 %. Nejvíce se daří výrobě dopravních prostředků a strojů. Stojí za tím hlavně nová automobilka u Kolína. Podle Markéty Šichtařové, hlavní ekonomky společnosti Next Finance, se dá očekávat, že pokud získáme i avizovanou investici Hyundai, potom se pozice automobilového průmyslu u nás ještě více upevní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Markéta Šichtářová: Růst průmyslu

Ceny ropy pokračují v růstu a barel americké lehké ropy West Texas Intermediate se prodává za cenu kolem 64 dolarů. Trh tak reaguje na předpověď chladné zimy na severovýchodě Spojených států a další růst poptávky po ropě, který nastínila Mezinárodní agentura pro energii.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme