Ekonomické informace 13. 2. 2007

Bezmála miliardovou pokutu udělil antimonopolní úřad devíti mezinárodním strojírenským gigantům za kartel na českém trhu. Společnost Eastern Sugar získá podporu z restrukturalizačního fondu EU za to, že uzavře tři cukrovary v České republice. Nedostatkek dělníků i středoškoláků technických profesí trápí zaměstnavatele v Pojizeří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cukr | Foto: Jan Rosenauer

Bezmála miliardovou pokutu udělil antimonopolní úřad devíti mezinárodním strojírenským gigantům za kartel na českém trhu. Mezi nejznámnější potrestané patří Alstom, Siemens nebo Toshiba. Na kartel upozornila strojírenská společnost ABB a díky tomu vyvázla bez sankce.

Jde vůbec o nejvyšší pokutu udělenou naším Antimonopolním úřadem, firmy se mohou odvolat a za zmínku stojí i fakt, že za stejný kartel potrestala letos firmy už i Evropská komise - také sáhla k rekordní pokutě - šlo o 750 milionů EUR. Podle antimonopolního úřadu mají nejvíce zaplatit čtyři firmy ze skupiny Siemens - přibližně 304 milionů. Siemens se ale brání: pokuta je bezdůvodně vysoká - určitě podáme rozklad

Společnost Eastern Sugar získá podporu z restrukturalizačního fondu EU za to, že uzavře tři cukrovary v České republice. Vychází tím totiž vstříc záměru Evropské unie snížit cukrovarnické kvóty. O část dotace se podle původní dohody rozdělí s těmi zemědělci a podniky, které zrušení cukrovarů postihne - jak potvrzuje Vilém Frček ze Státního zemědělského intervenčního fondu, půjde skoro o 30 % ze sumy, kterou EasternSugar získá

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Frček: Cukrovary

Zemědělci by teď chtěli, aby se aspoň dva z uzavíraných cukrovarů přeměnily na lihovary na výrobu bioethalnolu. Byl by tak zajištěn odbyt pro cukrovku a nepřišli by všichni lidé o práci. O tomto návrhu mají diskutovat tento týden zástupci ministerstva zemědělství a Eastern Sugar.

Komerční nemovitosti za 36 a půl miliardy korun na koupili loni investoři na Českém trhu. To je 45procentní nárůst, celosvětově se investice do realit zvýšily o třetinu. Vyplývá to z informací světové poradenské společnosti Cushman & Wakefield , podle které lákají nemovitosti stále více investorů díky dlouhodobým růstovým vyhlídkám a relativní stabilitě. Zájem o ně tak na celém světě v posledních 5 letech neustále roste

Nedostatkek dělníků i středoškoláků technických profesí trápí zaměstnavatele v Pojizeří. A nejen tam - vhodné absolventy technických oborů hledá marně řada firem v celé zemi. V už zmiňovaném pojiteří to platí o dodavatelích automobilovému průmyslu z Turnovska. Starší lidé odcházejí do důchodu a školy nestačí podle personalistky Kamaxu Turnov Lucie Klusové vychovávat jejich nástupce.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Klusová: Praxe

Jihokorejská společnost LG Electronics žaluje největšího čínského výrobce televizí za zneužívání patentu. Podle žaloby používá čínská firma Thomson TCL Electronics neoprávněně celkem čtyři technologie. Jak uslyšíte od našeho á východoasijského zpravodaje Roberta Mikoláše, Jihokorejci se v této souvislosti obrátili k americkému soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: LG Electronics

Dodejme, že Jihokorejský elektronický gigant LG patří k předním světovým výrobcům spotřební elektroniky a je také jedním z leaderů trhu LCD televizí.

Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme