Ekonomické informace 13. 3. 2002

Hovoříme o podzimním konci obchodování s akciemi PPF investičního holdingu a také o chystané novele zákona o Komisi pro cenné papíry. Další bod: Antimonopolní úřad znovu zamítl spojení našich tří nejvýznamnějších producentů minerálek - Hanácké kyselky, Poděbradky a Karlovarských minerálních vod. V neposlední řadě si všímáme konfliktu mezi Paříží a Evropským soudním dvorem. Jablko sváru? Britské hovězí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

minerálky | Foto: Jan Rosenauer

Obchodování s akciemi PPF investičního holdingu na podzim skončí. Rozhodla o tom včerejší mimořádná valná hromada společnosti. Holding vznikl z kupónových investičních fondů PPF. Do 30 dnů vyhlásí představestvo návrh na veřejnou koupi akcií holdingu. Drobní akcionáři tak budou moci prodat své akcie hlavnímu akcionáři, který má povinnost je od nich odkoupit za cenu stanovenou zákonem. Na kupónovou knížku lze aktuálně získat přes 25 tisíc korun.

Nedostatky stávajícího zákona o Komisi pro cenné papíry má odstranit jeho novela, kterou se dnes bude zabývat poslanecká sněmovna. Podle ministra financí Jiřího Rusnoka tak bude také odpovídat normám Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Rusnok: KCP

Antimonopolní úřad znovu zamítl spojení našich tří nejvýznamnějších producentů minerálek - Hanácké kyselky, Poděbradky a Karlovarských minerálních vod. Jak řekl předseda úřadu Josef Bednář, vzniklý podnik by ovládal tři čtvrtiny trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Bednář: Důvody zamítnutí

Právě uvedené firmy se ale cítí jako malé a střední firmy v evropském kontextu. Vyplývá to alespoň z reakce spolumajitele Hanácké Kyselky Josefa Němce. Ten Radiožurnálu řekl, že se snažili vytvořit silnou globální skupinu na trhu minerálních vod.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Němec: Reakce Hanácké Kyselky

A ještě reakce společnosti Poděbradka. Její obchodní a marketingový ředitel Jaroslav Barvíř věří, že rozhodnutí úřadu nepoškodí hospodaření podniku..

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Barvíř: Reakce Poděbradky

Česká republika a Evropská unie se dohodly na další vlně liberalizace vzájemného obchodu se zemědělskými produkty, zatím na technické úrovni. Ujednání se týká několika set položek, s nimiž by se už od letošního léta mělo obchodovat buď úplně volně nebo aspoň jednodušeji.

Francie odmítla zrušit zákaz dovozu britského hovězího masa navzdory rozhodnutí Evropského soudního dvora. Ten označil francouzské embargo za ilegální krok a vyzval Paříž k urychlené nápravě. Více náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Vzpurná Francie

Světové ceny ropy včera klesly. A to na úroveň 23 dolarů 60 až 70 centů za barel. Prodejci pohonných hmot v České republice se ale chystají zdražovat.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme