Ekonomické informace 13. 7. 2005

Vláda začne projednávat rozpočet na příští rok a také bude rozhodovat o osudu dvou významných podniků. Růst zlepšil zahraniční obchod. Zetor je nejprodávanější značkou traktorů v Polsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

peníze | Zdroj: AFP

Vláda začne projednávat rozpočet na příští rok. Počítá se schodkem 76 miliard korun. S prostředky přidělenými resortu dopravy nesouhlasí ministr Milan Šimonovský a chce proto požádat vládu o další peníze na rozvoj, obnovu a údržbu dálniční sítě.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šimonovský: Další peníze na rozvoj

Vláda bude také rozhodovat o dalším osudu dvou významných podniků. Pokud jde o pětapadesátiprocentní podíl v Severočeských dolech, ministerstva průmyslu a financí navrhují zahájit o jejich prodeji exkluzivní jednání s ČEZem. Podle mluvčího resortu průmyslu Ivo Mravinace by měl zaručit těžbu hnědého uhlí jako strategické suroviny, která umožňuje menší závislost země na dovozu energie.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Mravinac: Těžba hnědého uhlí

Pokud bude vláda souhlasit, musí ČEZ do 90 dnů předložit nabídku. Cena za státní podíl v Severočeských dolech se odhaduje na sedm a půl miliardy korun.

Ve hře je také prodej téměř stoprocentního podílu státu ve společnosti Vítkovice Steel. Privatizační komise vybrala ruskou společnost Evraz holding. Za Vítkovice Steel nabízí sedm miliard korun. Odmítnutí zájemci ale privatizaci nechtějí vzdát.

Po společnosti Mittal Steel, která za Vítkovice chce dát devět miliard korun, zvedly svou nabídku Třinecké železárny, a to z původních šesti na sedm miliard korun. S prodejem Vítkovic ruské firmě nesouhlasí někteří ekonomové, politici a především odboráři - kupní smlouva ani prohlášení majitele Evrazu totiž nevylučují, že si Evraz bude do hutí vozit vlastní surové železo, a tak přijdou na Ostravsku o práci tisíce lidí ve Vysokých pecích i návazných provozech. Odboráři na to podle Leopolda Laskovského, předsedy Odborového svazu KOVO v koksovně firmy Mittal Steel, upozornili i premiéra Paroubka.

Českému průmyslu se daří. Jeho dosavadní růst výrazně zlepšil náš zahraniční obchod a přispěl tak k rychlejšímu růstu české ekonomiky. Květnové výsledky, které dnes zveřejní Český statistický úřad, budou podle analytika České spořitelny Davida Navrátila záležet na tom, jakou rychlostí se rozjela výroba v nové kolínské automobilce.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Navrátil: Kolínská automobilka

Brněnský Zetor je nejprodávanější značkou traktorů v Polsku. Za deset let tam prodal 11 tisíc traktorů. V posledních pěti letech jsou traktory z Brna dokonce v Polsku nejprodávanější značkou. Odhaduje, že celkem bylo od roku 1948 do Polska dovezeno na 100 tisíc traktorů značky Zetor.

Indie se za loňský rok díky prudkému hospodářskému růstu prodrala do první desítky největších ekonomik světa. Podle hodnocení Světové banky vedou tabulku velikosti ekonomik za rok 2004 nadále s velkým náskokem Spojené státy před Japonskem a Německem. Česká republika je na 39. místě ve světě.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme