Ekonomické informace 13. 8. 2001

Ukládáme stále více peněz do bank. Zastupitelé Nového Jičína se rozhodli, že své akcie České spořitelny prodají rakouské Erste Bank. Město Plzeň se rozhoduje, komu prodá svůj podíl v Západočeské energetice. Město Most získalo souhlas vlastníků k vykoupení 5,5 hektaru pozemků v budoucí průmyslové zóně Joseph v jižní části okresu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukládáme stále více peněz do bank. Alespoň to vyplývá z údajů nejvýznamnějších tuzemských finančních ústavů. Ty zaznamenaly v prvním pololetí letošního roku příliv klientů i klientských vkladů. Největší bankou podle objemu vkladů byla ČSOB, nejvíce zákazníků měla Česká spořitelna - přes 4 miliony. Více klientů získaly i další banky, především Citibank, GE Capital Bank a Živnostenská banka. Všechny tyto ústavy se začaly zaměřovat na drobné střadatele.

Zastupitelé Nového Jičína se rozhodli, že své akcie České spořitelny prodají rakouské Erste Bank. Měli by za ně získat 3 a půl milionu až 3 miliony 900 tisíc korun. Nový Jičín je po Havířovu a Ostravě dalším městem, které přijalo nabídku Erste Bank. Ostrava může vydělat kolem 48 miliónů korun. Naopak Opava si počká na vyšší cenu. Lepší nabídku na odkup akcií České spořitelny získala od společnosti Global Brokers.

Město Plzeň se rozhoduje, komu prodá svůj podíl v Západočeské energetice. Objevily se spekulace, že Plzeň může za své akcie získat od německé energetické firmy EOn až jednu miliardu korun. Odhad primátora Jiřího Šnebergera je ale mnohem realističtější.

Město Most získalo souhlas vlastníků k vykoupení 5,5 hektaru pozemků v budoucí průmyslové zóně Joseph v jižní části okresu. Městu tak bude patřit už většina pozemků v budoucí sto hektarové zóně. Město navíc získalo 80 miliónů korun na financování investičních akcí ze zpětného odprodeje podílových listů otevřených podílových fondů Sporoinvest a IKS Peněžní trh.

Brněnská firma ROS se dohodla s automobilkou Volkswagen na výrobě užitkových vozů. Do konce roku by měly v Brně vyrobit 50 minibusů značky Volkswagen. Zjistil to Michal Fila.

Česká měna dosáhla minulý týden nejsilnějšího kursu vůči americkému dolaru za posledního půl roku. V pátek večer se dostala pod hranici 38 korun za dolar. Dnes ráno by obchodování s korunou mělo začít na úrovni 37 korun 83 haléře za dolar. Silný kurs se podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka promítne do našeho hospodářství pozitivně.

Pravidelné podzimní zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ve Washingtonu se zkrátí z původně šestidenního rozvrhu na pouhé dva dny. Mezinárodní finanční instituce tak reagují na hrozbu násilných demonstrací bojovníků proti globalizaci. Těch by na podzim mělo do Washingtonu přijet až 50 tisíc.

Angličané vstupují do Alžírska. Britský ropný koncern BP Amoco podepsal se státním alžírským ropným podnikem Sonatrach dohodu o společném rozvoji ložiska zemního plynu Salah. Ten by měl být druhým největším nalezištěm plynu v Alžírsku. Měl by mít objem 200 miliard krychlových metrů plynu s možností těžby po tři desetiletí. BP Amoco se bude na společném podniku podílet 65 procenty. Celá transakce má hodnotu 2,5 miliardy dolarů.

Česká republika bude spolurozhodovat o financích Mezinárodního úřadu pro mořské dno. Do patnáctičlenného finančního výboru instituce byl totiž zvolen český zástupce. Naše republika má společně s dalšími státy východní Evropy kus mořského dna v Tichém oceánu mezi Mexikem a Havají. Tam se v těžitelném množství nacházejí tzv. polymetalické konkrece. To jsou hrudky o průměru pět až deset centimetrů s vysokým obsahem manganu, niklu, mědi a kobaltu. Drobná potíž je v tom, že technologie zatím nedospěly tak daleko, aby se konkrece daly těžit a aby se to vyplatilo.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme