Ekonomické informace 13. 9. 2004

Nový týden zahájí česká měna relativně silná - podle údajů České národní banky by mělo jedno euro stát přibližně 31 korun a 70 haléřů a americký dolar 25 koruna 96 haléřů. Střední Evropa je pro korejské podniky nejzajímavější evropskou investiční oblastí. Z kvarteta Česká republika, Polsko, Maďarsko a Slovensko hraje prim náš východní soused - takový je názor české pobočky korejské agentury pro podporu obchodu a investic. Rostoucí ruský trh je podle ní zajímavý pro obchod, ale ne pro investice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

továrna | Foto: Jan Rosenauer

Japonce naopak lákáme právě my - důkazem záměr společnosti Daikin. Ta míří do Brna, má tam do roka vytvořit stovky nových pracovních míst. Japonská firma postaví v brněnském průmyslovém parku Černovická terasa továrnu na výrobu kompresorů do klimatizací. Podle náměstka brněnského primátora Richarda Svobody má být závod hotový do prosince roku 2005.

Přehrát

00:00 / 00:00

Richard Svoboda o továrně na kompresory

V České republice se daří výrobě skla, sklářům už o něco méně. Výroba skla totiž loni meziročně vzrostla o pět procent na rekordní 1 milión 416 tisíc tun, skláři ale za jeho prodej utržili o dvě procent méně. Největší díl na celkové produkci má ploché sklo a výroba obalového skla, tahounem odvětví je export.

V Německu pokračuje debata o rozpočtu na příští rok. Opozice ho tradičně kritizuje, zjm, za jeho vysoký schodek, vláda ho hájí jako nezbytný. Přitom poukazuje na to, že vnitřní zadluženost roste pomaleji než za pravicového kabinetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více od našeho berlínského zpravodaje Davida Šťáhlavského.

Pojišťovny, které pojistily budovy Světového obchodního centra v New Yorku, žalují letecké společnosti v čele s American Airlines a United Airlines, ale i další firmy. Důvodem je jejich údajná nedbalost, která umožnila únosy letadel a následný teroristický útok.

A právě v New Yorku se dnes rozroste letecká společnost Sky team, kam patří také České aerolinie. Větší bude o 3 nové společnosti - nizozemskou KLM a dvě americké - Continental aerlines a North-west aerlines.

Při Českém solárním dni, který právě začíná na ČVUT v Praze, se představí také soutěž s názvem solární liga. Soupeřit mezi sebou ve využívání sluneční energie bodou města, obce i jednotlivci. Soutěž inspirovalo podobné klání v Německu, kde má už pětiletou tradici. A za tu dobu přivedlo mnoho lidí k alternativním zdrojům energie - vysvětlil místopředseda Ligy občanských alternativ Karel Merhaut.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Merhaut o solární energii

Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme