Ekonomické informace 14. 10. 2002

Nizozemská skupina LNM nabízí za Vítkovice Steel pouze jednu miliardu korun. Další vydání státních dluhopisů dnes navrhne ministr financí vládě. Uhradit by se jimi měly schodky rozpočtů v letech 2000 a 2001, které převýšily sněmovnou schválené deficity. Neratovická Spolana po srpnových záplavách obnovuje svůj provoz. Výroba fabií se definitivně přesune z Vrchlabí do Mladé Boleslavi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železárna | Foto: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Jenom jednu miliardu korun nabízí nizozemská skupina LNM za Vítkovice Steel. Společnost Osinek, dceřiná firma Fondu národního majetku, přitom ostravskou hutní firmu od mateřských Vítkovic letos v květnu koupila za 3 miliardy 310 milionů korun. Do provozního financování hutě chce LNM dát dalších 500 milionů - pro porovnání Osinek má od banky úvěr na financování firmy dosahující jedné miliardy osmiset milionů korun.

Schodek rozpočtu na příští rok dosud plánovaný na 157 miliard korun by se mohl snížit. Záleží na vládě, která dnes bude jednat o některých rozpočtových návrzích ministra financí. Ministr také našel způsob, jak uhradit co nejvíce ze ztráty Konsolidační agentury. Měla by to být přibližně polovina z jejího stamiliardového závazku. Kabinet dnes bude řešit i další závazky státu z minulých let. Ministr financí navhrne vládě uhradit schodky rozpočtů v letech 2000 a 2001. Konkrétně tu část deficitů, o kterou převýšily výdaje státu sněmovnou schválený schodek. Tato suma představuje podle mluvčího ministerstva financí Jaroslava Dědiče 37 a půl miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Dědič: Dluhopisy

Vláda má dnes také rozhodnout o uvalení třicetiprocentního dodatkového cla na dovoz vepřového masa. Opatření by mělo platit do konce roku.

Neratovická Spolana po záplavách obnovuje svůj provoz. Voda v srpnu zaplavila chemičce celý areál. S postupným najížděním provozních jednotek začal podnik už na začátku měsíce. Vše zatím probíhá bez problémů. Podle mluvčího Spolany Jana Martínka, by dnes měla být otevřena další výroba, v závodě LAO.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Martínek: Spolana obnovuje výrobu

Povodně stály Spolanu přímo více než 700 milionů korun, dalších 300 pak na ušlém zisku. Provoz v předpovodňovém rozsahu chce firma obnovit do poloviny listopadu. Podrobnější informace vám nabídneme v dnešním Ekonomickém magazínu Radiožurnálu ve čtvrt na deset.

Výroba fabií se definitivně přesune ze závodu automobilky Škoda ve Vrchlabí do Mladé Boleslavi. Ve Vrchlabí se tak budou dále vyrábět pouze speciální verze octavií. Zaměstnanosti v pobočném závodě se změna podle mluvčího Škody Jaroslava Černého nedotkne.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Černý: Přesun výroby fabií

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme