Ekonomické informace 14. 10. 2005

Neziskové organizace, které chtějí získat podporu Ministerstva informatiky, mají poslední den na podání přihlášky. Český telekomunikační úřad uvolnil telefonní čísla pro potřeby virtuálních mobilních operátorů. Stále více podnikatelů žádá o peníze z Evropské unie prostřednictvím operačního programu Průmysl a podnikání. Na setkání českého exportního klubu budou odborníci diskutovat na téma export a korupce. V Česku se otevřel trh s emisními povolenkami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Neziskové organizace, které chtějí získat podporu Ministerstva informatiky, mají dnes poslední šanci podat přihlášky. A to do výběrového řízení na podporu projektů nestátních neziskových organizací pro rok 2006. Ve hře jsou dva dotační programy - vzdělávání a rozvoj lidských zdrojů a podpora informační společnosti. Mluvčí ministerstva Klára Volná ví, kolik se mezi zájemce rozdělí peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Volná: Neziskové organizace

Český telekomunikační úřad uvolnil telefonní čísla začínající dvojčíslím 79 pro potřeby virtuálních mobilních operátorů. Teoreticky tak může vzniknout řada nových mobilních operátorů. Ale odborníci by se tomu docela divili, protože nabídka těch stávajících je už hodně široká. Můžeme spíš čekat, že o tuto službu bude mít zájem některý ze současných alternativních operátorů na pevných linkách a rozšíří tak své služby. Fungování systému vysvětlil Tibor Bokor z Wood and Company.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Bokor: Virtuální operátoři

Stále více podnikatelů žádá o peníze z Evropské unie prostřednictvím operačního programu Průmysl a podnikání. Program je u nás nejúspěšnější. Zatím zaregistroval 1443 žádosti o dotace a 1146 žádostí o zvýhodněné úvěry. Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že do konce roku vyplatí našim podnikatelům miliardu a 91 milion korun. Ovšem je jisté, že se na všechny žadatele o evropské peníze rozhodně nedostane. Jen pro zajímavost, nejvíce se o dotace perou podnikatelé z Moravy a podávají nejvíce žádostí. Ostatně, jak říká mluvčí ministerstva Ivo Mravinac, podnikatelé jsou velmi dobře připraveni.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Mravinac: Evropské peníze a podnikatelé

Export a korupce. Témata, která jsou provázaná možná víc, než se zdá, a právě o nich budou dnes diskutovat odborníci na setkání českého exportního klubu. Obecně je korupce považována za nepříjemnou bariéru při pronikání na nové trhy, ale pokud chce firma uspět, většinou musí na tuto hru přistoupit. Mluvčí agentury CzechTrade Josef Němeček ale říká, že i v tomhle umí firmám poradit.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Němeček: Export a korupce

V České republice už se otevřel trh s emisními povolenkami. A to spuštěním internetového rejstříku. Stali jsme se třináctou zemí v Evropské unii, která rejstřík uvedla do komerčního provozu a připojila se tak k evropskému trhu. Účet si na internetovém rejstříku mohou otevřít ty firmy, které mají platné povolení k vypouštění skleníkových plynů. Celkem 435 českých podniků dostane do roku 2007 povolenky na 292 miliony 800 tisíc tun oxidu uhličitého, což představuje 4,4 procenta z celkového množství v celé Evropské unii.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme