Ekonomické informace 14.11.2001

Hovoříme o financování procesu rozšíření Evropské unie i o kritice Evropské komise na adresu pomalého otvírání českého telekomunikačního trhu. Všímáme si také pozastavení výběru strategického investora pro brněnský Zetor. Majoritní vlastník a největší věřitel brněnské traktorky, Česká konsolidační agentura, se totiž zatím nedhodla s poradenskou firmou jakým způsobem Zetor prodá. Další téma: Severomoravská energetika uzavřela s vítězem výběrového řízení, švýcarskou firmou Entrade, smlouvu na dodávku elektřiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vodiče elektřiny | Foto: Markéta Kaclová

58 miliard eur má připraveno Evropská unie pro své rozšíření. Během prvních tří let je tedy schopna financovat potřeby nových deseti členů. Tvrdí to Evropská komise v tzv. strategickém dokumentu. Jak připomíná ze Štrasburku náš zpravodaj Milan Fridrich, peníze na rozšíření si unie připravila už v roce 1999 na berlínském summitu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Fridrich: Cena za rozšíření

Pomalému otevírání telekomunikačního trhu se věnuje jedna z pasáží hodnotící zprávy Evropské komise. Komise je velmi nespokojena se zajištěním rovných podmínek pro konkurenci i s úlohou ministerstva dopravy a spojů, které si ponechalo značnou regulační pravomoc příslušející normálně nezávislému orgánu. Právě tím jak podpořit konkureční prostředí v této oblasti se dnes bude zabývat vláda. Podle náměstkyně ministra dopravy a spojů Marcely Gürlichové už zbývá jen několik málo kroků k úplné liberalizaci trhu. Jde především o uvolnění tzv. místní smyčky účastnických vedení pro další operátory, tedy připojení konkrétního účastníka k telefonní síti.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Gürlichová: Telekomunikační trh

Vláda se dnes také bude zabývat způsobem financování nákupu bitevníků L-159 z Aera Vodochody a měla by rozhodnout i o odložení privatizace státního podílu v Telecomu s tím, že vítěz výběrového řízení bude znám až 31. března, tedy o pět měsíců později než kabinet původně předpokládal.

Také výběr strategického investora pro brněnský Zetor je pozastaven. Majoritní vlastník a největší věřitel brněnské traktorky, Česká konsolidační agentura, se totiž zatím nedhodla s poradenskou firmou jakým způsobem Zetor prodá. Právě na rozhodnutí České konsolidační agentury v tuto chvíli čeká společnost Odien, která musí sdělit konečný způsob prodeje třem potencionálním inestorům. Michalu Filovi z Českého rozhlasu Brno to řekla mluvčí Odienu Alice Undusová:

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Undusová: Prodej Zetoru pozastaven

Severomoravská energetika uzavřela s vítězem výběrového řízení, švýcarskou firmou Entrade, smlouvu na dodávku elektřiny. Podle Pavla Nováčka z tiskového odboru, SME koupí od Švýcarů celkem 2 miliony a 300 tisíc megawatthodin elektrické energie.

Přehrát

00:00 / 00:00

P.Nováček: SME kupuje elektřinu

O téměř půl miliardy korun pokles ve srovnání s loňskem zisk Českých aerolinií za prvních devět měsíců letošního roku. Propad způsobil vedle nastupující recese světové ekonomiky hlavně menší zájem o leteckou dopravu po teroristických útocích v USA 11. září. President ČSA Miroslav Kůla čeká na konci roku ztrátu, která mý být trojmístná.

Právě o poklesu zájmu cestujících o leteckou dopravu a cestování vůbec a možných řešeních krize turistiky budeme mluvit v dnešním Ekonomickém magazínu, u kterého se v 9:15 těším na slyšenou.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme