Ekonomické informace 14. 11. 2003

Plány Českých drah zavést na domácí tratě vysokorychlostní vlak Pendolino jsou stále napjatější. ČEZ se nebude odvolávat proti rozhodnutí o vyloučení z privatizace Severočeských dolů. Právě kvůli tomu začíná dnes stávková pohotovost odborářů obou firem. Největší ekonomický přínos v roce 2002 měla průmyslová zóna Lovosice na Litoměřicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pendolino na nádraží | Foto: Jan Rosenauer

Plány Českých drah zavést na domácí tratě vysokorychlostní vlak Pendolino jsou stále napjatější. Od výrobce totiž nepřevzaly už tři soupravy. A to kvůli tomu, že firma Alstom nedodala podklady, které jsou potřeba k homologaci výrobku. Tu budou navíc, podle už dříve uzavřené smlouvy, platit samy České dráhy, připustil generální ředitel Petr Kousal. Vyjde je to na 200 milionů korun. České Pendolino začne jezdit s cestujícími ve zkušebním provozu, zatím alespoň mezi Prahou a Brnem, v dubnu nebo květnu příštího roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kousal: Pendolino

Hrozba dražby 140 nejvýznamnějších čerpacích stanic Benzina odpadla. Česká konsolidační agentura totiž převzala pohledávky za Benzinou, která dluží zhruba miliardu 200 miliónů korun Komerční bance a České spořitelně.

Elektrárenská společnost ČEZ se nebude odvolávat proti rozhodnutí mezirezortní komise o vyloučení společnosti z privatizace Severočeských dolů. Právě kvůli tomu začíná dnes stávková pohotovost odborářů obou firem. Jak Radiožurnálu řekl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž, nemělo by odvolání žádný smysl.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Kříž: ČEZ se neodvolá

Z tendru byla kromě ČEZu vyřazena také britská společnost International Power, nebo lucemburská Impower Finance. Evropská komise prohlásila, že v podmínkách tendru vidí nejen hrubou diskriminaci, ale tuší i skrytou státní pomoc.

Největší ekonomický přínos v roce 2002 měla průmyslová zóna Lovosice na Litoměřicku. Tento primát si průmyslové a logistické centrum zasloužilo za to, že dokázalo přilákat kvalitní investory. Závody v zóně postavily nebo staví tři japonské firmy a česká společnost Indes Invest. Podle mluvčí agentury Czechinvest Jany Víšková dokazuje toto ocenění, že lákání zahraničních investorů je stále aktuální.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víškvá: Průmyslová zóna roku

Jako zónu s největším společenským přínosem ocenil Czeinvest Nové Pole v Karviné, nejvhodnějším urbanistickým řešení se může pochlubit průmyslová zóna Severní Předlice v Ústí nad Labem.

Polsko se po vzoru jiných evropských států rozhodlo pro zavedení rovné - 19procentní daně. Zatím jen v případě právnických osob a jednotlivců podnikatelů. Jak uvádí náš varšavský zpravodaj Pavel Novák, živnostníci podnikající jako fyzické osoby se přitom mohou rozhodnout mezi výhodami daně progresivní a novým systémem rovné daně.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: Daně v Polsku

Optimistické představy o dalším růstu ekonomiky Spojených států dostaly další ránu. Už tak značně vysoký deficit obchodní bilance USA totiž v září opět vzrostl. Jak dodává naše spolupracovnice Eva Lizcová, za zhoršený vývoj zahraničního obchodu může paradoxně hospodářské oživení, protože podporuje poptávku po dovozech.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Lizcová: Ekonomika USA

Marika Táborská, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme