Ekonomické informace 14. 11. 2005

Výstavba dálnice D47 bude stát podle nejnovějších informací 57 miliard korun. Společnost Gender Studies dnes spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu ocení firmy, které se snaží zajistit rovné pracovní podmínky pro muže i ženy. Do ústeckého kraje míří další významní investoři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Sedmapadesát miliard korun bude stát podle nejnovějších informací výstavba dálnice D47, která spojí Lipník nad Bečvou, Ostravu a hranici s Polskem. Přestože některé úseky budou hotové o rok dříve než bylo plánováno, u jiných se naopak předpokládá zdržení.

Rok 2008 jako konečný termín nebude dodržen zejména v pohraničí za Bohumínem. Důvodem je zdlouhavé územní řízení, odvolávání soukromých osob, ale také nutná ochrana vzácných živočichů. Problémem při stavbě dálnice může být podle hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského také napojení na polskou dálnici A1, které stále není dojednáno.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Tošenovský: Výstavba dálnice D47

Daňové zatížení u nás letos dosáhne rekordní výše. Výnos daní, cel a sociálního a zdravotního pojištění letos zřejmě stoupne na 38,7 procenta hrubého domácího produktu. To znamená, že stát v posledních letech vybírá a přerozděluje stále více peněz.

Ekonomové ale varují, že i přesto vláda hospodaří stále s ohromným schodkem veřejných financí. Podle ministerstva financí by se však situace měla brzy změnit a daňové zatížení by v příštích letech mělo začít klesat. V roce 2008 se daňová kvóta podle ministerských odhadů dostane pod úroveň roku 2002.

Společnost Gender Studies dnes spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu ocení firmy, které se snaží zajistit rovné pracovní podmínky pro muže i ženy. Rovné pracovní příležitosti u nás podle zástupců společnosti Gender Studies ve většině případů stále chybí.

Do letošního ročníku soutěže, která se zaměřena především na postavení žen v řídících funkcích, se přihlásilo celkem 19 firem. Jaké společnosti se soutěže mohly zúčastnit, upřesňuje Linda Sokačová ze společnosti Gender Studies.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Sokačová: Soutěž Gender Studies

Letošní štědrovečerní večeře zřejmě opět o něco podraží. Ceny vánočních kaprů totiž oproti loňsku stoupnou zhruba o tři až pět procent, odhadují odborníci. Letošní produkce ryb přitom bude podle ministerstva zemědělství stejná jako loni. Důvodem zdražení vánočních kaprů ale bude růst celkových nákladů prodejců, způsobený zejména výrazným zdražením pohonných hmot.

Do ústeckého kraje míří další významní investoři. Německá firma Primed Halberstadt, která vyrábí medicínský spotřební materiál, v Litvínově zaměstná 150 lidí. Dalších 50 pracovních míst vytvořila v Chomutově firma Baxcol, i když u nás původně podle mluvčí agentury CzechInvest Jany Víškové vůbec investovat nechtěla.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Investice v Chomutově

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme