Ekonomické informace 14. 12. 2004

Poslanci by dnes měli schválit energetický zákon. Ten jim vrátil Senát s jedinou připomínkou: Protože si poslanci dali načas, nestihl by zákon vstoupit v platnost tak, aby byly dodrženy termíny, které stanoví. Klíčovým bodem sněmovní schůze je schvalování vládního návrhu státního rozpočtu na příští rok. Opozici se nelíbí. Evropská komise má dnes rozhodovat o tom, jestli česká vláda neposkytla zakázanou veřejnou podporu Třineckým železárnám. Akcie americké společnosti CME zpevnily po koupi televize Nova na Newyorské burze o 20 procent. Strojírenská firma Škoda Export získá zakázku na dodávku dvou bloků tepelné elektrárny na jihu Argentiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrické vedení

Poslanci by dnes měli schválit energetický zákon. Ten jim vrátil Senát s jedinou připomínkou: Protože si poslanci dali načas, nestihl by zákon vstoupit v platnost tak, aby byly dodrženy termíny, které stanoví. Měl totiž platit už 14 dní. Ředitelka České plynárenské unie Marta Ptáčková doufá, že teď už nic nebrání tomu, aby novela nabyla účinnosti 1. ledna příštího roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marta Ptáčková o novele

Klíčovým bodem sněmovní schůze je schvalování vládního návrhu státního rozpočtu na příští rok. Opozici se nelíbí. Koalice říká, že jde o maximum možných kompromisů, kterých se dalo v současné době dosáhnout. Připomíná to i vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Jahn o rozpočtu

Evropská komise má dnes rozhodovat o tom, jestli česká vláda neposkytla zakázanou veřejnou podporu Třineckým železárnám. Komise tak bude hodnotit správnost postupu českého státu při odkupu akcií Nové huťi. Za ni Česká konsolidační agentura zaplatila Třineckým železárnám přibližně jednu miliardu a 400 milionů korun. To vše za 10 a půl procenta akcií Nové huti.

Akcie americké společnosti CME zpevnily po koupi televize Nova na Newyorské burze o 20 procent. Za televizi, kterou před lety ztratili, zaplatí američané 642 miliony dolarů, což je zhruba 15 miliard korun. Podle odborníků je obchod výhodný jak pro skupinu PPF, tak pro nové vlastníky. Tratili čeští daňoví poplatníci, kteří de facto přispěli 10 miliardami korun. Tolik stát zaplatil kvůli prohrané arbitráži, vyvolané spornými kroky Vladimíra Železného - tvrdí analytici.

Strojírenská firma Škoda Export získá zakázku na dodávku dvou bloků tepelné elektrárny na jihu Argentiny. Umožní jí to včera podepsaná dohoda odborných ministerstev obou zemí. První blok elektrárny má začít fungovat za tři roky a bude stát 800 milionů korun.

Rekordních 15 miliard 300 milionů korun vyplatil stát letos na podpoře stavebního spoření. Podle informací ministerstva financí. To je o dvě miliardy více než loni. Letos se ale změnil zákon, takže vyplácená podpora by měla postupně klesat. Ministerstvo odhaduje, že příští rok bude muset vyplatit už jen 14 miliard 800 milionů korun.

Více než 1 miliardu a 300 milionů korun investuje rakousko-německý výrobce zdravotnických a hygienických prostředků, společnost Lohmann and Rauscher, do nového závodu na jižní Moravě. Podle mluvčí agentury CzechInvest Jany Víškové firma rozšíří a zmodernizuje stávající provoz ve Slavkově u Brna, a vytvoří tak více než 160 nových pracovních míst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Víšková o investici

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme