Ekonomické informace 14. 3. 2002

Senát schválil novelu zákona o České národní bance a několik dalších bankovních norem. Finanční poradce FNM pro privatizaci Nové huti seznámil meziresortní komisi s harmonogramem jednání o vstupu strategického partnera do této ostravské společnosti. České textilky, ve kterých drží akcie konkursem zmítaná společnost Pyrr, se zřejmě dočkají lepších časů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka | Foto: ČNB

Senát schválil novelu zákona o České národní bance a několik dalších bankovních norem. Pokud zákony podepíše i prezident republiky, nebudou se například smět od konce letošního roku zakládat takzvané anonymní vklady. Zákon o platebním styku zase určuje, že na mezibankovní převod v tuzemsku bude mít banka dva dny, do zahraničí pět dnů - to ale začne platit až dnem našeho vstupu do EU. Převod v rámci jedné banky by se měl uskutečnit za den. Pokud to banka nestihne, bude mít klient automaticky nárok na úroky z prodlení.

Už v květnu by mohly být podepsány smlouvy mezi českou stranou a britsko-švédským konsorciem BAe-Systems/SAAB o nákupu 24 stíhaček Jas-39 Gripen a o offsetových programech. Vyplynulo to ze stockholmských jednání ministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Návrhy smluv chce Tvrdík předložit kabinetu 15. dubna.

Privatizace Nové huti mírně postoupila. Finanční poradce Fondu národního majetku, společnost Roland Berger, včera seznámil meziresortní komisi s věcným i časovým harmonogramem jednání o vstupu strategického partnera do ostravské společnosti. Jak konkrétně by tento proces měl vypadat, ale mluvčí ministerstva průmyslu Anna Stárková odmítla říci.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Stárková - privatizace Nové huti

Hnědouhelné těžební firmy Severočeské doly a Sokolovská uhelná se už do voleb nebudou privatizovat. Včera to řekl náměstek ministra průmyslu František Kubelka.

České textilky, ve kterých drží akcie konkursem zmítaná společnost Pyrr, se zřejmě dočkají lepších časů. Prodej podílů Pyrru ve společnostech Veba, Slezan, Textilana, Jitex a Perla totiž spěje do finále. Na starosti ho má německá Commerzbank. Podle prezidenta Asociace textilního,oděvního a kožedělného průmyslu Stanislava Noska by bylo záhodno, aby prodej proběhl rychle.

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Nosek - textilky

Evropská unie chce zaútočit na americké letecké společnosti. Neřekla to takto přímo, ale její komisaři rozhodují o přijmutí opatření proti nekalé konkurenci některých leteckých společností z třetích zemí, které dostávají státní pomoc a uplatňují nečestnou cenovou politiku. A to jsou právě americké firmy. Co z toho může vzniknout, o tom už náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich - letecká válka

V Ekonomickém magazínu dnes podrobně rozebereme, jak výhodné či nevýhodné jsou jednotlivé tituly našeho akciového trhu. ČRo1 - Radiožurnál ho vysílá ve čtvrt na deset.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme