Ekonomické informace 14. 3. 2005

Český statistický úřad dnes zveřejní vývoj průmyslových cen za měsíc únor. Fyzické osoby mohou letos podávat daňové přiznání přes internet. Počet miliardářů na světě se rozrostl, celkem jich je nyní 691. Ministerstvo pro místní rozvoj pořádá dnes a zítra konferenci, která se bude týkat obnovy panelových sídlišť u nás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Český statistický úřad dnes zveřejní vývoj průmyslových cen za měsíc únor. Ty jsou vždy určitou předzvěstí toho, jaká bude inflace, tedy jak moc vzrostou ceny pro nás spotřebitele. Podle odhadů analytiků zůstaly indexy cen výrobců na stejné úrovni jako v lednu. Například Petr Sklenář ze společnosti Atlantik finanční trhy tvrdí, že posilující koruna nám sice zlevňovala dovážené suroviny, ale únorový nárůst cen ropy tento vliv asi vyrovnal.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Sklenář: Vývoj průmyslových cen

Ceny plynu pro velké firmy už nejsou dva měsíce upravovány Energetickým regulačním úřadem. Určují se dohodou mezi dodavatelem a odběratelem. Přestože se předpokládalo, že tato částečná liberalizace cen povede k jejich poklesu, ceny spíše vzrostly. Vyplývá to z ankety ČTK, která vyzpovídala velké české podniky.

Ekonomickým informacím bude tento měsíc asi dominovat téma ohledně daňových přiznání. Ministerstvo financí letos přichází s novinkou pro fyzické osoby. Ty totiž nově mohou podávat přiznání přes internet. Jak nám vysvětlil Radek Němeček z ministerstva financí, nový systém by měl daňovým poplatníkům jejich práci ulehčit.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Němeček: Daňové přiznání po internetu

Počet miliardářů na světě se rozrostl, celkem jich je nyní 691. V jejich rukou se soustředí dva biliony 200 miliard dolarů. Za to by německý stát vyžil 6,5 roku, jak poznamenává náš zpravodaj v Německu David Štáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Německo a miliardáři

Bytová výstavba loni výrazně rostla. Nových bytů se dokončilo přes 32.000, nicméně modernizací prošlo jen 15.000 bytů. Ministerstvo pro místní rozvoj také právě proto pořádá dnes a zítra konferenci, která se bude týkat obnovy sídlišť u nás. Ministři 25 evropských zemí budou hledat mimo jiné i prostředky na financování obnovy panelových domů, jak nám řekla Mluvčí Ministerstva Veronika Skořepová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Skořepová: Konference o obnově panelových domů

Nejprodávanějšími značkami osobních vozů na českém trhu byly v lednu a únoru Škoda, Renault a Volkswagen. Trh s novými osobními vozy tak pokračoval v oživení.

Martin Hromádka, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme