Ekonomické informace 14. 4. 2004

Limit pro povinné bezhotovostní platby bude přece jen s největší pravděpodobností 15.000 eur, tedy asi půl milionu korun. Poslanecká sněmovna totiž přehlasovala senátní pozměňovací návrh, který tuto hranici zdvojnásobil na 1 milion korun. Teď už jen zbývá podpis nebo veto presidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Platby

Podle Davida Marka ze společnosti Patria Online je schválení půlmilionového limitu užitečným nástrojem v boji proti stínové ekonomice.

Šedou ekonomiku chce ministerstvo financí omezit ještě dalšími třemi zákony. Jejich návrhy si kabinet naplánoval na dnešní zasedání. Jedním z nich je zákon o registračních pokladnách. Na nich by ochodníci měli povinně účtovat platby už od příštího roku, samozřejmě pokud zákon úspěšně projde vládou i parlamentem. Podle mluvčí ministerstva financí Evy Novákové by pokladny měly omezit daňové úniky a zlepšit by se mohlo i podnikatelské prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Nováková: Pokladny

Podrobněji se k navrhovaným zákonům o registračních pokladnách, kolkování lihovin a o majetkových přiznáních budeme věnovat v dnešním Ekonomickém magazínu po čtvrt na deset, stejně tak jako k cenám automobilů po našem vstupu do Evropské unie.

Spekulace o tom, že by některé osobní vozy po prvním květnu zlevnily, se pravděpodobně nenaplní. Tyto odhady souvisejí se snížením cla na dovoz aut z nečlenských států, tedy napříkald japonských nebo amerických značek. Od prvního května skutečně celní sazba o o 7 procent klesne. Na cenách se to ale podle předsedy Svazu dovozců automobilů Lubomíra Tvardíka příznivě neprojeví.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Tvardík: Ceny vozů

Společnosti Benzina a Shell se odvolají proti rozhodnutí antimonopolního úřadu. Ten na konci března potvrdil své předchozí rozhodnutí a znovu uložil šesti provozovatelům čerpacích stanic pokuty ve výši 313 milionů korun. Ostatní prodejci se zatím nevyjádřili. Firmy Agip, ConocoPhillips, Aral, OMV, Shell a Benzina jsou podezřelé z kartelové dohody o cenách benzinu Natural z roku 2001 a proti prvostupňovému rozhodnutí mohou podat rozklad.

Pohonné hmoty za poslední tři týdny zdražily o několik desítek haléřů. Litr benzínu teď proto stojí v průměru 25 korun a 76 haléřů. Důvody jsou dva: cena ropy na světových trzích stále roste a navíc přestal oslabovat americký dolar. Čerpacím stanicím proto podle Jiřího Šťastného ze společnosti Colloseum nezbylo nic jiného, než zvýšit ceny, protože jejich marže jsou v současné době minimální. Zdražování benzínu by se už ale mělo zastavit.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šťastný: Benzin

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme