Ekonomické informace 14. 7. 2004

Odstupující vláda dnes projedná první návrh rozpočtu na rok 2005. Daně sice u nás rok od roku rostou, ale státu platíme ještě pořád méně, než je průměr v zemích Evropské unie. Evropská komise by dnes měla schválit dlouho očekávaný kontroverzní návrh reformy cukerného režimu. Nebankovní obchodníci s cennými papíry založili svou asociaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Hospodaření státu by mělo v příštím roce skončit 94miliardovým schodkem. Přepokládá to první návrh rozpočtu na rok 2005, o kterém dnes bude jednat vláda. Se započtením úhrady ztrát Konsolidační agentury je to 113 miliard korun, tedy o dvě miliardy nižší deficit než letos. Vláda se bude zabývat i smlouvou s Tatrou Kopřivnice. Ta by měla zaručit, že Fond národního majetku zaplatí za odstranění ekologických škod na pozemku podniku 150 milionů korun. Mluvčí Fondu Petra Krainová připomněla, že povinnost uhradit odstranění starých ekologických zátěží vzniklých ještě před privatizací podniků ukládá státu zákon.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Krainová: Likvidace ekologických škod

Daně sice u nás rok od roku rostou, ale státu platíme ještě pořád méně, než je průměr v zemích Evropské unie. Ovšem zmíněný průměr každým rokem klesá, tvrdí ve svých nejnovějších zjištěních statistický úřad Evropské unie Eurostat. Češi platí především rekordně vysoké sociální a zdravotní pojištění, které má na vybraných daních největší podíl ze všech 25 států unie. I když se stále pohybujeme pod průměrem unie, analytik společnosti Patria Online David Marek nepochybuje, že by nižší zdanění naší ekonomice prospělo.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Daňové zatížení

Evropská komise by dnes měla schválit dlouho očekávaný kontroverzní návrh reformy cukerného režimu. Reforma má snížit národní kvóty cukru, tedy objem výroby v tunách dotovaný ze společného rozpočtu unie. Hugo Roldan z oddělení komunikace ministerstva zemědělství upozorňuje, že návrh je pro nás ve stávající podobě nepřijatelný, protože nám znemožňuje, abychom ve výrobě cukru, jedné z našich tradičních komodit, zůstali soběstační.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Roldan: Cukerný režim EU

Nebankovní obchodníci s cennými papíry založili novou organizaci, Českou asociaci obchodníků s cennými papíry. Jejími členy je zatím 14 brokerských firem. Na trhu cenných papírů se zpřísňuje legislativa, kterou obchodníci momentálně nemohou příliš ovlivňovat. Právě v tom by jim měla asociace pomoci, prohlásil její prezident a představitel firmy Cyrrus Martin Kozumplík.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kozumplík: Asociace obchodníků s cennými papíry

Evropský soudní dvůr zrušil rozhodnutí Rady ministrů EU, že Německo a Francie nemusí platit několikamiliardové pokuty (v eurech) za opakované porušení tzv. Paktu stability. Ten stanoví, že rozpočtový schodek nemá přesáhnout hodnotu tří procent hrubého domácího produktu. Podrobnosti o dopadech tohoto velmi důležitého, přelomového verdiktu nabídne dnešní Ekonomický magazín Radiožurnálu po čtvrt na deset.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme