Ekonomické informace 14. 8. 2001

Zemědělci už mají pod střechou asi 40 procent všech obilovin. Průměrná hrubá mzda v průmyslu oproti loňsku vzrostla o více než šest procent, stejně se zvedly i tržby průmyslových podniků. Česká republika je stále oblíbeným místem pro zahraniční investice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypadá to, že ani letos se nebudeme muset bát o chleba. Zemědělci už mají asi 40 procent všech obilovin pod střechou. Ječmen ozimý zbývá sklidit ještě na dvou procentech plochy. S výnosem více než čtyři a půl tuny z hektaru se ho sklidilo o 16 procent více než loni. Pšenice ozimá je sklizena ze 40 procent s pětitunovým hektarovým výnosem. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Hugo Roldana dopadly letos obiloviny nad očekávání dobře.

Průměrná hrubá mzda v průmyslu se vyšplhala téměř na 15 tisíc korun. Znamená to, že oproti loňsku vzrostla o více než šest procent. Stejně se zvedly i tržby průmyslových podniků. Ceny svých výrobků i přes vyšší mzdové náklady zatím ale zvyšovat nebudou. Podle Ivo Nejdla z Reifaisen bank se totiž musí připravit na nižší odbyt v západní Evropě.

Zatím nezjištěný člen vedení Investiční a Poštovní banky půjčil fondům amerického finančníka Howarda Goldena 467 miliónů korun na nákup akcií. Československá obchodní banka, která bývalou IPB vlastní od loňského června, však zpět nedostala ani peníze, ani cenné papíry. Podle mluvčího ČSOB Milana Tománka už byla podána příslušná trestní oznámení.

Z Avie Kutná Hora možná mizel majetek, který mohl sloužit k výplatě věřitelů. Mělo by jít o 150 strojů. Podezření bude prověřovat zmocněnec předběžné správkyně Tomáš Pelikán. Toho ale vedení Avie v pátek nepustilo do podniku. Podle Pelikána je nevpuštění správkyně či jejího zástupce dalším silným argumentem pro konkurs. Toho se dožaduje 64 zaměstnanců firmy, kteří už třetí měsíc nedostali mzdu. K jejich návrhu se v létě připojila První brněnská strojírna Velká Bíteš.

Česká republika je stále oblíbeným místem pro investice. Za poslední rok tu zahraniční investoři umístili akvizice za zhruba 47 miliard korun. Za námi co do popularity je Slovensko s 39 miliardami a Polsko s 20 miliardami korun. Přitom loni jsme v tomto pomyslném žebříčku byli třetí. Petr Zahradník z Conseq finance oceňuje, že končí éra původních domácích, často nejasných vlastníků klíčových podniků. Podle Zahradníka budou z jasnější majetkové situace profitovat i běžní občané.

Úřad pro dohled nad družstevními záložnami zavedl nucenou správu v Družstevní záložně ABC. Důvodem je dlouhodobá platební neschopnost a neschopnost vyplácet splatné vklady členů. Nucenou správkyní byla jmenována Klára Beňková.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme