Ekonomické informace 14. 9. 2005

Vláda má dnes na programu návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na příští rok. Členské státy Evropské unie mohou ode dneška uvolňovat čínský textil zadržovaný na evropských hranicích. Kasy obchodníků se zřejmě v červenci plnily opět o něco rychleji - přesná čísla se dnes dozvíme od statistiků. Banky začaly nabízet nový typ hypotečního úvěru, u kterého není nutné dokládat výši příjmů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D1

Dálnice D1 | Foto: www.rsd.cz

Vláda dnes projedná návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na příští rok. Podle něj by měl fond hospodařit s částkou 55 a půl miliardy korun. V té je zahrnuto mimo jiné také financování dálnice D 47, jejíž stavba se doposud platila přímo z rozpočtu Ministerstva dopravy. Původně mělo jít do fondu dopravy na příští rok ještě o dvě miliardy korun víc. Podle mluvčí resortu dopravy Marcely Švejnohové ale kabinet minulý týden na svém jednání rozhodl o zkrácení rozpočtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Švejnohová: Fond dopravní infrastruktury

Členské státy Evropské unie mohou od dneška uvolňovat čínský textil zadržovaný na evropských hranicích. Jedná se o miliony čínských svetrů, kalhot a halenek, jejichž dovozy už překročily stanovené kvóty. Evropská komise v pondělí schválila pravidla uvolnění a poskytla k němu členským zemím potřebné právní podmínky. Podle viceprezidenta Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Jiřího Kohoutka se tak na trh Unie dostane zhruba o 50 milionů kusů oděvů více, než bylo s Čínou původně dohodnuto.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kohoutek: Čínský textil

Kasy obchodníků se zřejmě v červenci plnily opět o něco rychleji. Podle hlavní ekonomky společnosti Next finance Markéty Šichtařové u nás maloobchodní tržby stále rostou a v červenci se meziročně zvýšily o 4 a půl procenta. Přesnou statistiku dnes zveřejní Český statistický úřad.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šichtařová: Maloobchodní tržby

Ministerstvo průmyslu a obchodu zpřísnilo po výtkách Nejvyššího kontrolního úřadu kontrolu sociálního programu, kterým se stát snaží tlumit dopady restrukturalizace našeho ocelářského průmyslu. Nejvyšší kontrolní úřad totiž zjistil, že v uplynulých čtyřech letech neměl doprovodný program jasná pravidla, a proto z něj bylo neoprávněně čerpáno téměř 11a půl milionu korun. Do programu s rozpočtem 950 milionů korun totiž byli zahrnuti i nezaměstnaní, kteří v ocelářském průmyslu vůbec nepracovali. To by se po zpřísnění podmínek nemělo opakovat.

Zájemci o koupi nemovitosti mají další možnost jak financovat její nákup. Banky totiž začaly nabízet nový typ hypotečního úvěru, u kterého není nutné dokládat výši příjmů. K získání úvěru v tomto případě stačí jen čestné prohlášení o výši majetku a odhad ceny kupované nemovitosti. Podle mluvčího Raiffeisen Bank Tomáše Kofroně jsou ale s novým typem úvěru spojeny vyšší úrokové sazby a jejich fixace je možná maximálně na pět let.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Kofroň: Nový typ hypoték

Podrobněji se k novému typu hypotečního úvěru vrátíme v Ekonomickém magazínu, který ve vysílání Radiožurnálu začíná po čtvrt na deset.

Marika Táborská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme