Ekonomické informace 15. 11. 2006

Česku se zřejmě podaří vyčerpat všechny peníze z fondů Evropské unie vyčleněné na roky 2004 až 2006. České aerolinie za poslední čtvrtletí příjemně překvapily. Za poslední tři měsíce snížily svoji ztrátu z pololetní tři čtvrtě miliardy na 324 milionů korun. Povolenky pro průmyslové podniky na emise oxidu uhličitého jsou momentálně nejlevnější v historii. Ekonomika unie opět přibrzdila. Tempo růstu evropského hospodářství zpomalilo ve třetím čtvrtletí na 2,8 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo pro místní rozvoj | Foto: Marián Vojtek

Česku se zřejmě podaří vyčerpat všechny peníze z fondů Evropské unie vyčleněné na roky 2004 až 2006, a to i přes poměrně složitý mechanismus jejich získávání. Ten je podle ministerstva pro místní rozvoj pro příští rozpočtové období zapotřebí zjednodušit. O tom, jak se budou v příštích šesti letech peníze z evropských fondů rozdělovat, dnes bude rozhodovat vláda. Návrhy operačních programů pro období 2007 - 2013 jí předložil ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič. Podle něj bude Česká republika v příštím období čistým příjemcem evropských peněz a může si ročně přijít až na 100 miliard korun. A na co konkrétně tyto peníze půjdou?

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Gandalovič: Na co jsou určeny evropské dotace pro roky 2007 - 2013?

České aerolinie za poslední čtvrtletí příjemně překvapily. Za poslední tři měsíce snížily svoji ztrátu z pololetní tři čtvrtě miliardy na 324 milionů korun. Přispělo k tomu hlavně třicetiprocentní zvýšení výnosů z charterové dopravy pro cestovní kanceláře. Úvahy o případném prodeji charterové dopravy nebo naopak koupi společnosti Travel Service proto podle prezidenta ČSA Radomíra Lašáka nejsou na pořadu dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Lašák: Úvahy o prodeji charterové dopravy nejsou na pořadu dne

Dnes aktuální hospodářské výsledky oznámí největší energetický gigant ve střední a východní Evropě, skupina ČEZ. Analytik společnosti Wood and Company Tibor Bokor odhaduje, že společnost dále zvýšila zisk - za uplynulé čtvrtletí podle něj čistý zisk ČEZ vzrostl o 50 procent na více než 5 a čtvrt miliardy korun. Napovídá tomu hned několik ukazatelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Bokor: ČEZ opět zvýšil svůj zisk

Povolenky pro průmyslové podniky na emise oxidu uhličitého jsou momentálně nejlevnější v historii. Jejich ceny v Evropě klesly na 22 měsíční minimum a dostaly se nejníže od ledna 2005, kdy Evropa obchodování s emisními povolenkami zavedla, aby omezila exhalace skleníkových plynů. Zlevnění povolenek má podle analytika společnosti Atlantik Petra Nováka jasnou příčinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: Příčiny zlevnění povolenek

Ekonomika unie opět přibrzdila. Tempo růstu evropského hospodářství zpomalilo ve třetím čtvrtletí na 2,8 procenta. Přispěla k tomu zejména stagnující Francie, ale také zpomalení růstu italské a německé ekonomiky. Evropská komise se snaží hospodářství evropských zemí oživit a rozhodla se proto například snížit administrativní náklady firem. Podle nové strategie, kterou komise schválila, by administrativní náklady evropských společností měly do roku 2012 klesnout o 25 procent. Příkladem zjednodušování administrativních procedur může být třeba zavádění celoevropského celního elektronického systému pro výměnu informací mezi úřady a firmami, které příznivě ovlivňuje mezinárodní obchod.

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme