Ekonomické informace 15. 3. 2001

V Ekonomických informacích se dozvíte o jednáních naší vládní delegace v Indii a Jižní Koreji a také o tom, jak pokračují přípravy na privatizaci Unipetrolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postupné odstraňování obchodních bariér mezí Indií a Českou republikou je důležité pro naše exportéry, zejména Škodu Auto a Tatru, prohlásil po jednání se svým indickým protějškem Jašvantem Sinhou ministr financí Pavel Mertlík. Za důležité považuje ministr především tranparentní předpisy, na základě kterých by si čeští investoři a obchodníci mohli ujasnit kam se bude indická politika v této oblasti ubírat. Ministr zemědělství Jan Fencl nabídl svému resortnímu kolegovi jednání o preferenčních kvótách pro zboží, které by Česká republika mohla dodávat. Početná vládní delegace, kterou vede premiér Miloš Zeman se dnes přesouvá z Indie do Jižní Koreje. Jak řekl mluvčí kabinetu Libor Rouček, v Koreji by měl ministr průmyslu Miroslav Grégr podepsat mezinárodní dohodu o spolupráci při mírovém využívání jaderné energie.

Z celkem devatenácti uchazečů o pozici poradce pro privatizaci holdingu Unipetrol vyzve vládní komise jedenáct firem, aby podaly nabídky na plnění veřejné zakázky. Jména zájemců Fond národního majetku nezveřejnil s poukazem na příslušné ustanovení Obchodního zákoníku. Odhaduje se, že privatizace Unipetrolu by měla přinést do státní pokladny 10 - 16 miliard korun.

Také v Polsku se schyluje k privatizaci druhé největší rafienerie v zemi. O závod na zpracování ropy v Gdaňsku mají zájem dva petrochemické kolosy. Podle našeho zpravodaje Pavla Nováka, jedním z nich je společnost z další postkomunistické země - Maďarska.

100 milionů krychlových metrů zemního plynu dodalo Rusko do České republiky jako protihodnotu za modernizaci kompresorové stanice v Rjazaňské oblasti. Stanice, kterou plynárenský gigant Gazprom převzal do užívání, je klíčovou pro přepravu plynu do západní a střední Evropy. Podrobnosti doplňuje náš zpravodaj v Rusku Petr Voldán .

Věřitelský výbor společnosti Let Kunovice schválill text inzerátu, kterým bude nabízet podnik k prodeji. Věřitelé také rozeslali dopisy pětadvaceti vážným zájemcům, které vedou v evidenci. Chtějí oslovit i další subjekty vytypované z databází. Inzeráty vyjdou během příštího týdne v Hospodářských novinách a Financial Times. Více už Roman Verner.

Společnost IBM bude v Brně podnikat s podporou státu. Antimonopolní úřad jí totiž udělil výjimku ze zákazu veřejné podpory. Účelová dotace ale nesmí přesáhnout 104 milióny korun a zároveň nepřekročí 50 procent mzdových nákladů za období dvou let. Podle předsedy úřadu Josefa Bednáře musí IBM splnit i další podmínky.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme