Ekonomické informace 15. 4. 2002

Hovoříme o dluzích Českých drah opravárenským společnostem. Důvod? V pondělí by se mělo rozhodnout, jak situaci řešit. Ani silnější koruna nedokáže zastavit zdražování benzínu. Jeho cena poroste kvůli dražší ropě na světových trzích. V relaci bude řeč i o začínající návštěvě premiéra Miloše Zemana v Rusku. Další téma: Českomoravská záruční a rozvojová banka možná neuspokojí všechny malé podniky, které žádají o příspěvky k úrokům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lokomotivy na nádraží | Foto: Jan Rosenauer

Dnes by mělo padnout rozhodnutí co bude s dluhy Českých drah vůči opravárenským společnostem. Zatím dosahují 800 miliónů korun a pokud nebudou splaceny, řada soukromých firem kvůli špatnému hospodaření drah zkrachuje. Podle šéfa odborového svazu železničářů Jaromíra Duška mají dráhy na rozhodnutí jen několik dní.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Dušek: ČD a opravny

České dráhy ale zatím nevědí z čeho dluhy opravárenským firmám zaplatí. Mluvčí Zdenka Celá spoléhá na stát, který drahám údajně dluží obrovskou částku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Celá: Dluhy opravnám

Ani silnější koruna nedokáže zastavit zdražování benzínu. Jeho cena poroste kvůli dražší ropě na světových trzích. Zatímco se ceny této suroviny zvýšily od ledna o 30 procent, koruna zhodnotila vůči dolaru pouze o šest procent. Jinak řečeno zatímco se barel ropy Brent ještě na začátku roku prodával za 21 dolarů, teď je o šest dolarů dražší. Naše měna vůči dolaru za poslední čtyři měsíce posílila jen o necelé dvě koruny.

Najít další možnosti splácení ruského dluhu vůči České republice. To je jeden z důvodů návštěvy premiéra Miloše Zemana v Rusku. Zeman do Moskvy přiletěl včera večer a podle našeho tamního zpravodaje Petra Voldána je věnuje především hospodářským vztahům.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Voldán: M. Zeman v Rusku

Českomoravská záruční a rozvojová banka možná neuspokojí všechny malé podniky, které žádají o příspěvky k úrokům. Dosavadní tempo přibývajících žádostí nasvědčuje podle ředitele marketingu banky Lubomíra Rajdla tomu, že v druhém pololetí nebude na regionální programy dostatek peněz, a pak by se příjem nových žadatelů zastavil. Zatim ale dosavadní finanční zdroje pro pro úvěrové i záruční programy dostačují a umožňují plynulé poskytování těchto typů podpor i v dalších měsících.

Olomoucká radnice požádá Státní fond životního prostředí o téměř dvoumilionovou dotaci na likvidaci starých lednic. Jde o akci v rámci programu ochrany ozónové vrstvy země. Podle zákona se musí o uložení nebezpečných složek odpadu postarat město, což přijde radnici podle náměstka primátora Miroslava Piláta každoročně na nemalé prostředky.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Pilát: Likvidace lednic

Valná hromada společnosti Philip Morris by dnes měla rozhodnout o dividendách pro akcionáře. Kurs akcií výrobce tabáku ale v poslední době výrazně klesal.

Milan Kopp, Dušan Valenta, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme