Ekonomické informace 15. 8. 2001

Stále více si kupujeme ojeté automobily. Vyvezli jsme o 30 % více osobních automobilů. A to za 56 miliard korun. Komise pro cenné papíry vytáhla proti neukázněným akcionářům. Stále více využíváme stavební spoření. Podle údajů spořitelen jde oproti loňskému roku o 30ti procentní nárůst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stále více si kupujeme ojeté automobily. Přibližně 58 procent soukromých osobních vozů bylo letos koupeno jako ojeté. Je to o osm procent více než loni. Vyplývá to z průzkumu agentury GfK.

Vyvezli jsme o 30 % více osobních automobilů. A to za 56 miliard korun. Automobily představují hlavní vývozní zboží ČR s podílem zhruba devět procent na celkovém exportu země.

Komise pro cenné papíry vytáhla proti neukázněným akcionářům. Oznamovací povinnost osob, které k 1. lednu vlastnily více než pětiprocentní podíl na hlasovacích právech ve společnostech, totiž nesplnilo kolem 750 z odhadovaného celkového počtu 2200 akcionářů. Komise s nimi bude postupně zahajovat správní řízení, jehož výsledkem budou nejspíš peněžité pokuty.

Na zítřejší valné hromadě Harvardského průmyslového holdingu by měly být projednány podrobnosti odkupu akcií společnosti, včetně ceny. Už potřetí se bude také hlasovat o zrušení likvidace holdingu.

Stále více využíváme stavební spoření. Podle údajů spořitelen jde oproti loňskému roku o 30ti procentní nárůst. Abychom si to představili konkrétně, tak šest stavebních spořitelen u nás uzavřelo za sedm měsíců přes 805 tisíc nových smluv o stavebním spoření, zatímco za stejné období loni to bylo 621 tisíc smluv.

Rostoucí počet smluv o stavebním spoření vede také k rostoucímu podílu státních výdajů ve formě příspěvků na stavební spoření. Ministerstvo financí podle svého mluvčího Libora Vacka se zvýšením výdajů v letošním roce počítá.

Státní rozpočet poskytuje ročně 12 až 13 miliard korun jako podporu do zemědělství. Tato částka je podle Hugo Roldana z tiskového odboru ministerstva zemědělství nedostatečná, zejména před změnami, kterými musí naše zemědělství projít před vstupem do Evropské unie. Částka se totiž pohybuje mezi 30 až 40 procenty úrovně podpor v Unii.

Od června u nás veterináři nenašli další případ BSE. Státní veterinární správa dosud na tzv. nemoc šílených krav vyšetřila 36.248 vzorků z mozku skotu. Z toho 28.413 zvířat bylo starších 30 měsíců. Od případu v Dušejově se neobjevily žádné další indicie onemocnění.

Slezská energetika chce během pěti let postavit dvě nové tepelné elektrárny v Třinci a ve Stonavě na Karvinsku. Vlastníci energetiky, kterými jsou Českomoravské doly a Třinecké železárny to ale nemají lehké. Žábou na prameni je ministerstvo životního prostředí.

Pracovníci Jaderné elektrárny Dukovany vyměnili čtvrtinu paliva a zkontrolovali výrobní zařízení prvního bloku elektrárny. Trvalo jim to měsíc. První blok bude v provozu nepřetržitě do července 2002 a vyrobí přibližně 3,5 miliardy kilowatthodin.

Novou čistírnu odpadních vod mají v Bečově nad Teplou. Do provozu ji uvedla společnost Vodárny a Kanalizace Karlovy Vary. Nová technologie za 28 miliónů korun má 90procentní čistící efekt odpadních vod, zatímco u předchozího způsobu čištění byl efekt pouze třetinový.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme