Ekonomické informace 16. 1. 2006

Při přechodu k jinému mobilnímu operátorovi si zákazníci mohou nechat své číslo. Představitel společnosti Alstom přijede řešit potíže s vlaky Pendolino. Česká konsolidační agentura možná vytvořila nebezpečný precedens. Zlevňování pohonných hmot je za námi. Mittal Steel bude opět propouštět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon | Foto: LG Electronics

Dnes je první pracovní den, ve kterém si můžeme při přechodu k jinému mobilnímu operátorovi ponechat své telefonní číslo. Cenu za přenesení čísla platí zákazník novému poskytovateli služeb. Oskar Vodafone si bude účtovat korunu 19 haléřů, T-Mobile v případě některých tarifů korunu, ovšem u předplacených karet to přijde na 499 korun. Eurotel nebude za přenesení čísla účtovat nic.

Tento týden přijede do České republiky jeden z vrcholných představitelů společnosti Alstom. Měl by najít řešení potíží rychlovlaků Pendolino. Poruchy, za které je firma Alstom odpovědná, už několikrát zastavily Pendolino na trati. To zvyšuje Českým drahám náklady - vypravují náhradní soupravy, snížily jízdné a potřebují více personálu. Situace je podle Aleše Ondrůje z tiskového oddělení Českých drah už neudržitelná, takže výrobce musí bezpodmínečně začít situaci řešit.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Ondrůj: Situace je neudržitelná

Česká konsolidační agentura možná vytvořila nebezpečný precedens, když nechtěně uznala existenci takzvaných Nemethových pohledávek, které stát až dosud odmítal. Píše to časopis Týden. Podle něj se agentura dopustila chyby, když začala po ČSOB vymáhat peníze, které původně požadovala po Spalovně průmyslových odpadů, která je už čtvrtým rokem v konkurzu. V arbitrážní žalobě se píše, že započtení Nemethovy pohledávky je platný právní úkon. Přitom konečný soudní verdikt o existenci Nemethových pohledávek ještě nepadl. Této chyby by zřejmě mohli využít velcí dlužníci státu, kteří Nemethovy pohledávky nakoupili.

Nemethovy pohledávky figurují i v kauze Setuza. O firmy kolem tohoto podniku má údajně zájem finanční skupina PPF. Její zástupci zatím všechny spekulace odmítají, dnes by ale měli vydat své oficiální stanovisko. Za majoritního vlastníka Setuzy - společnost Český olej - hovoří podnikatel Tomáš Pitr.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Pitr: Setuza

Zlevňování pohonných hmot je za námi, čeká nás naopak zdražování. Například Natural 95 přidal už minulý týden k průměrné ceně 28 korun za litr třicet haléřů. Nafta si připsala v průměru desetník. Podle Štěpána Pírka ze společnosti Colloseum to je ale jen začátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Š. Pírko: To je jen začátek

Společnost Mittal Steel Ostrava - bývalá Nová huť - bude letos opět propouštět. Pravděpodobně přitom zopakuje svou kampaň dobrovolných odchodů s nadstandardním odstupným z konce roku 2004. Tehdy z podniku na vlastní žádost odešlo přes 1 700 pracovníků. Největší česká ocelárna teď zaměstnává téměř devět tisíc lidí.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme