Ekonomické informace 16. 10. 2001
Vládní návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok bude jedním z nejsledovanějších bodů říjnové schůze Poslanecké sněmovny, která začíná dnes odpoledne. Ze čtyřiceti miliard, které stát získal z prodeje Komerční banky dostane Česká konsolidační agentura 20 miliard korun na úhradu svých ztrát. Evropské letecké společnosti silně tlačí na Evropskou komisi a žádají větší finanční pomoc na překonání nynější krize.
Vládní návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok bude jedním z nejsledovanějších bodů říjnové schůze Poslanecké sněmovny, která začíná dnes odpoledne. Opoziční poslanci z rozpočtového výboru přitom už v uplynulých dnech naznačovali, že sněmovně navrhnou, aby přinejmenším v prvním čtení předlohu nepodpořila. Podle předsedy výboru Vlastimila Tlustého z ODS pracuje vládní návrh s nepravdivými čísly.
Ministerstvo financí připravuje variantní návrhy státního rozpočtu na příští rok pro případ, že ten stávající Poslanecká sněmovna v prvním čtení zamítne. Počítá i s dodatečnými výdaji na vysoké školy či zvýšená bezpečnostní opatření. Podle Náměstka ministra financí pro rozpočet Eduarda Janoty by to ale v žádném případě nemělo být na úkor zhoršení deficitu. Rozpočet počítá se schodkem 52,2 miliardy korun.
Ze čtyřiceti miliard, které stát získal z prodeje Komerční banky dostane Česká konsolidační agentura 20 miliard korun na úhradu svých ztrát. Rozhodla o tom vláda, která zároveň přidělila Státnímu fondu dopravy 11 miliard a Státnímu fondu rozvoje bydlení 6 a půl miliardy korun. Podle ministra financí Jiřího Rusnoka se vláda dohodla s Českou národní bankou na postupné směně těchto peněz, protože hromadná konverse z eura by mohla neúměrně posílit kurs koruny .
Ministr financí na příštím zasedání vlády navrhne, aby zbývající dvě miliardy korun z výnosu Komerční banky dostal ještě Fond dopravy. Původně se předpokládalo, že tuto částku získá Česká inkasní. Té ale podle ministra stačí peníze až koncem roku z jiných výnosů. Navíc by Fond dopravy podle resortního šéfa Jaromíra Schlinga mohl získat i komerční úvěr. Vláda rozhodla, že jeho výše nesmí překročit 3 miliardy korun.
Evropské letecké společnosti silně tlačí na Evropskou komisi a žádají větší finanční pomoc na překonání nynější krize. Jak informuje naše zpravodajka Pavla Kvapilová, dnes o tom budou znovu jednat ministři dopravy na setkání v Lucemburku.