Ekonomické informace 16. 12. 2004

Státní rozpočet bude příští rok hospodařit s plánovaným dluhem téměř 84 miliardy korun. Statistický úřad dnes zveřejní říjnové maloobchodní tržby. Aero Vodochody dostalo poslední šanci, aby se postavilo na nohy. ČEZ nabídne minoritním akcionářům společnosti Škoda Praha odkup akcií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Státní rozpočet bude příští rok hospodařit s plánovaným dluhem téměř 84 miliardy korun. Včera o tom rozhodla Poslanecká sněmovna. Opozice to kritizuje, ministr financí upozorňuje, že jde o nižší schodek než v letošním roce. Odborníci ovšem namítají, že nižší deficit nebude proto, že by se stát uskromnil, ale proto, že vybere více peněz od soukromého sektoru. Zatímco letos byly výdaje státu naplánovány na 869 miliard korun, příští rok to má být už o 4 a půl procenta více. Příjmy státu se zvýší o 9 a půl procenta.

Schválená podoba státního rozpočtu se nelíbí ani Hospodářské komoře. Její prezident Jaromír Drábek říká, že se zadlužování snižuje příliš pomalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Drábek: Hospodářská komora a rozpočet

Statistický úřad dnes zveřejní říjnové maloobchodní tržby. Hlavní ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová odhaduje, že jejich růst zpomalil na dvě desetiny procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šichtařová: Maloobchodní tržby

Aero Vodochody dostalo poslední šanci, aby se postavilo na nohy. Jestliže se mu to ale do konce příštího roku nepodaří, vláda mu už od hrozícího krachu nepomůže. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban připomněl, že stát za společnost zaplatí dluhy ve výši téměř 10 miliard korun a že to bude už podruhé, co jí takto pomůže.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Urban: Pomoc Aeru

Z červených čísel do černých se tento měsíc například dostal projekt výroby vrtulníků Sikorsky. Podobně jsou na tom i opravy starších strojů albatros pro celou řadu států. Potíže jsou ovšem se získáním potřebných certifikací pro civilní dopravní stroje Ae-270 Ibis. Zákazníky si zatím nemohou najít ani vojenská letadla L-159.

ČEZ nabídne minoritním akcionářům společnosti Škoda Praha odkup akcií. Konkrétní nabídka bude zveřejněna pravděpodobně do konce ledna 2005. ČEZ je majoritním vlastníkem podniku od letošního ledna, kdy získal téměř šedesátidevítiprocentní podíl. Fond národního majetku drží ve Škodě Praha necelých 25 procent.

Ruská ropná společnost Jukos požádala americký soud o vyhlášení bankrotu a o ochranu před věřiteli. Chce tím zabránit ruským úřadům, aby v neděli prodaly pod cenou jeho největší divizi. Doufá, že vyhlášení bankrotu texaským konkursním soudem donutí ruskou vládu, aby zrušila aukci a vstoupila do arbitrážního řízení. Jukos by v něm mohl požadovat náhradu škody za "bezprecedentní kampaň nelegálních, diskriminačních a disproporčních" daňových nároků.

Drobní investoři by měli být opatrní a při zvažování, kam vloží své peníze, by si měli sehnat dostatek informací. Šéf Komise pro cenné papíry Pavel Hollmann připomíná, že na burze se velké peníze nedají vydělat bez rizika.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Hollmann: Obezřetnost je na místě

Více informací se dozvíte ve čtvrtém dílu našeho seriálu Rádce investora. Radiožurnál ho bude vysílat v Ekonomickém magazínu po čtvrt na deset.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme