Ekonomické informace 16. 2. 2001

CEFTA se dohodla na společných opatřeních proti šíření nemoci šílených krav, Miloš Zeman chce vyměnit státní podíl v Ostravsko-karvinských dolech za byty, dvě mlékárny změnily majitele, objevují se nové možnosti obchodu s Jihoafrickou republikou, Polsko privatizovalo devět bank.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři členských zemí Středoevropské zóny volného obchodu se včera v Praze shodli na společných opatřeních při ochraně skotu proti nákaze nemocí šílených krav. Ve státech CEFTA nebyla nemoc BSE dosud indikována a tento stav se podle ministra Jana Fencla musí díky přísnější kontrole zachovat. Jen tak mají členové CEFTY šanci vyvézt část své produkce do zahraničí.

Vláda vymění Ostravsko karvinské doly za byty. Premiér Miloš Zeman včera na Ostravsku řekl, že vláda chce vyměnit 46 procentní podíl, který má Fond národního majetku v OKD, za bytový fond a dopravní divizi. Vláda bude požadovat také vyčlenění rekreačních, sportovních, školských a zdravotních zařízení, která neslouží bezprostředně k podnikání dolů. O podmínkách případného převodu by přitom vláda měla jednat do konce března. Klíčovým majitelem OKD je společnost Karbon Invest, která vlastní 48 procent akcií.

Mlékárna Stříbro má nového majitele. Podnik, který je přes půl roku v konkursu, získala společnost Alimpex. Ta za největšího západočeského zpracovatele mléka zaplatila necelých 40 milionů korun.

Mlékárny Kunín, třetího největšího výrobce mléka a mléčných výrobků v České republice, ovládla akciová společnost Moravskoslezské mlékárny. Po získání 67% akcií převzala tento týden i vrcholové vedení firmy. Podrobnosti zjišťoval Ivo Čelechovský, ČRo Ostrava.

Podnik Aero Vodochody má možná znovu šanci proniknout na Jihoafrický trh. Před časem tam těsně prohrál tendr na dodávku podzvukových letounů - jeho L 159 se umístily jako druhé. Teď se ale ukazuje, že tehdejší veřejná soutěž byla zřejmě poznamenána korupcí na nejvyšších místech. Současná návštěva ministra zahraničí Jana Kavana v Kapském městě ale signalizuje, že Česká republika má v ohni i další želízka. Jaká? O tom už náš zvláštní zpravodaj David Šťáhlavský.

V sousedním Polsku už je prakticky dokončena privatizace bank. Devět finančních ústavů, které byly ve vlastnictví státu, má nové majitele. K prodeji zbyly už jen 3 bankovní domy. Jak ale říká náš Varšavský zpravodaj Pavel Novák, zůstává mezi nimi i vůbec největší banka v Polsku.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme