Ekonomické informace 16. 2. 2006

Dnes by měla skončit jednání představitelů korejské automobilky Hyundai se zástupci naší vlády o podmínkách mnohamiliardové investice do nové továrny u Nošovic. Česká konsolidační agentura doporučila ministerstvu financí, aby do druhého kola výběrového řízení na prodej Aera Vodochody postoupilo šest společností. Na jihu Čech vznikl první klastr. Mobilní operátoři zatím neregistrují velký zájem o přenesení telefonního čísla při změně operátora. 40 až 50 milionů eur, tedy zhruba jednu a čtvrt miliardy korun, do své modernizace investuje největší český hotel Hilton Prague.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hyundai Trajet | Foto: Jiří Zíta

Dnes by měla skončit jednání představitelů korejské automobilky Hyundai se zástupci naší vlády o podmínkách mnohamiliardové investice do nové továrny u Nošovic. Konečný verdikt se však od jihokorejského investora okamžitě čekat nedá. Rozhodnutí by mělo padnout do konce února. Do té doby chce vláda s vedením společnosti Hyundai podepsat memorandum o této investici. Pokud Hyundai nakonec Českou republiku opravdu zvolí, vyroste v Nošovicích továrna, která zaměstná kolem tří tisíc lidí. V dodavatelských firmách však podle agentury CzechInvest najde místo dalších deset tisíc pracovníků.

Česká konsolidační agentura doporučila ministerstvu financí, aby do druhého kola výběrového řízení na prodej Aera Vodochody postoupilo šest společností. Tedy i EcoInvestment a Oakfield, které meziresortní privatizační komise minulý týden ze soutěže o tento státní podnik vyřadila. Jak potvrzuje mluvčí agentury Jiří Pekárek, konsolidační agentura se tak přiklonila k doporučení poradenské společnosti Deloitte.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Pekárek: Výběrové řízení

Na jihu Čech vznikl první klastr. Je to oborové sdružení 15 firem a několika vysokých škol, které se zaměřují na čištění a úpravu vody, využití odpadů, čištění vzduchu a výroby energií z přírodních zdrojů. Klastr je mezinárodní a má partnery z Německa a Slovenska. V plánu je i spolupráce se španělskými a holandskými odborníky. Většina firem ale pochází přímo z jižních Čech. Jak vysvětluje předseda výkonné rady sdružení Milan Drda, firmy a školy by měly vzájemně spolupracovat na výzkumu, vývoji i následné výrobě.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Drda: První český klastr

Mobilní operátoři zatím neregistrují velký zájem o přenesení telefonního čísla při změně operátora. V prvním měsíci po zavedení služby o něj požádalo pouze několik tisíc lidí, což je podle operátorů vzhledem k celkovému množství uživatelů, kteří přecházejí ke konkurenci, zanedbatelné číslo. Měsíčně totiž operátora mění zhruba procento zákazníků, tedy kolem sto tisíc uživatelů.

40 až 50 milionů eur, tedy zhruba jednu a čtvrt miliardy korun, do své modernizace investuje největší český hotel Hilton Prague. Patří mezi deset nejvýznamnějších konferenčních hotelů světa a v roce 2004 byl podle tržeb nejsilnějším hotelem v zemi. Investice do modernizace změní tvář hotelu i jeho okolí a podle marketingové manažerky hotelu Markéty Šebkové přispěje k dalšímu rozvoji české kongresové turistiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šebková: Modernizace Hilton Prague

Naďa Bělovská, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme