Ekonomické informace 16. 3. 2005

Téměř 77 miliard korun v hotovosti zaplatí britský mobilní gigant Vodafone za 100procentní podíl v českém operátorovi Oskar a 79procentní podíl v rumunském Mobifonu. Česku kvůli sporům akcionářů Kotvy a Trendu hrozí další arbitráž. Česká republika prodala na zahraničních trzích první emisi patnáctiletých dluhopisů - tzv. eurobondů. Stát za ně získá jednu miliardu eur, tedy asi 30 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brouzdání po internetu | Foto: Alcatel

Česku kvůli sporům akcionářů Kotvy a Trendu hrozí další arbitráž. Zástupci amerického investičního fondu BGO, jenž investoval do akcií Kotvy a investičního fondu Trend, dnes totiž obvinili české úřady, že porušují česko-americkou smlouvu o ochraně investic. Státní zástupkyně Dagmar Máchová v únoru zablokovala bezmála 12procentní podíl v akciové společnosti Kotva.Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že vrchní investiční ředitel Andrew Weiss čelí podezření z vydírání Kotvy.

Téměř 77 miliard korun v hotovosti zaplatí britský mobilní gigant za 100procentní podíl v českém operátorovi Oskar a 79procentní podíl v rumunském Mobifonu. Vstup Vodafonu na český trh ještě budou muset posvětit český i evropský antimonopolní úřad. Radiožurnálu to řekl analytik společnosti Patria On Line Tomáš Gatěk.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Gatěk: Vodafon

Česká republika prodala na zahraničních trzích první emisi patnáctiletých dluhopisů - tzv. eurobondů. Stát za ně získá jednu miliardu eur, tedy asi 30 miliard korun. Většinu vládních dluhopisů nakoupili zájemci z Německa a zemí Beneluxu, část jich letos poprvé putovala do Finska a Asie. Podle náměstka ministra financí Tomáše Prouzy jsou mezi investory hlavně banky a investiční fondy, a také fondy penzijní.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Prouza: Eurobondy

Tímto dluhopisem v cizí měně, který se obchoduje v zahraničí, chce vláda rozšířit okruh investorů do svých cenných papírů. Tím se snaží udržet na nízké úrovni náklady výpůjček i na domácím trhu, který nese hlavní tíhu financování vysokého rozpočtového deficitu a rostoucího státního dluhu.

Mezinárodní veletrh informačních technologií CeBIT v Hannoveru dnes končí, jeho význam však trvá dále. Rozvoj IT odvětví dosahuje vyššího ročního růstu než celá německá ekonomika a poskytuje jí navíc tolik potřebná pracovní místa v době, kdy nezaměstnanost u našich sousedů sahá k rekordním číslům. Jak dodává náš zpravodaj v Německu David Šťáhlavský, obrat telekomunikačního odvětví v letošním roce dosáhne asi 135 Miliard eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Cebit

Živnostenské úřady ve spolupráci s policií budou častěji kontrolovat bazary a zastavárny. Kontrolovat budou hlavně původ nabízeného zboží. Podle novely živnostenského zákona je totiž provozovatel povinen vést dostatečnou evidenci o nákupu zboží nebo jeho přijetí do zástavy, včetně identifikace osoby, která věc přinesla. Mělo by se tím zabránit prodeji předmětů, získaných trestnou činností. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban potvrdil, že jen za loňský rok se v hlavním městě při těchto kontrolách objevilo více než 750 takových předmětů.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Urban: Kontrola bazarů

Konkurzní správkyně zkrachovalé Union banky Michaela Huserová čelí další žalobě. Tentokrát kvůli loňskému prodeji balíku neúvěrových pohledávek UB. Podle advokátky Blanky Doležalové zkrátila Huserová věřitele Union banky, protože pohledávky neprodala nejvyšší nabídce. Doležalové klient totiž prý nabídl vyšší cenu za dvě z balíku asi 60ti pohledávek. Mluvčí Union Banky Ondřej Babický ale Radiožurnálu řekl, že správkyně konkurzní podstaty žádnou takovou oficiální nabídku na odkup pohledávek za vyšší cenu nedostala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Babický: Union Banka

V Bruselu dnes začíná meziparlamentní konference o Lisabonské strategii. Za Českou republiku bude k tématu diskutovat předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. Lisabonská strategie je scénář pro komplexní hospodářskou, sociální a ekologickou obnovu Evropské unie. Jejím cílem je vytvořit vysoce konkurenceschopnou ekonomiku. Podle šéfa Evropské komise Josého Barrosa by se Evropská unie měla soustředit na posílení výzkumu a na vytváření většího počtu pracovních míst ve vyšší kvalitě. Podrobnosti z konference přineseme už zítra v ekonomickém magazínu.

Milan Kopp, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme