Ekonomické informace 16.4. 2003

Česká republika bude čelit dalšímu arbitrážnímu řízení. Kanadské investiční společnosti Frontier Petroleum totiž došla trpělivost a ve sporu o ochranu svých investic v Leteckých závodech Kunovice se obrátí na mezinárodní soud. Přidali jsme se k těm zemím, které nechtějí odpustit Iráku jeho dluh. Ministerstvo financí tak reaguje na výzvu Spojených států směřovanou k největším věřitelským zemím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Česká republika bude čelit dalšímu arbitrážnímu řízení. Kanadské investiční společnosti Frontier Petroleum totiž došla trpělivost a ve sporu o ochranu svých investic v Leteckých závodech Kunovice se obrátí na mezinárodní soud. Zástupce kanadské firmy Milan Matušík potvrdil, že Kanaďané už vyčerpali všechny možnosti smírného řešení, které naše legislativa umožňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Matušík: Došla nám trpělivost

Přidali jsme se k těm zemím, které nechtějí odpustit Iráku jeho dluh. Ministerstvo financí tak reaguje na výzvu Spojených států směřovanou k největším věřitelským zemím. Českou republiku o to zatím nikdo nepožádal. Mluvčí resortu Jaroslav Dědič přesnou výši dluhu neuvedl. Připustil ale, že Irák patří k našemu třetímu největšímu dlužníkovi - hned po Rusku a Sýrii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Dědič o výši iráckého dluhu

Ostravský soud potrvdil, že Union banka se chce vypořádat se svými věřiteli soudním vyrovnáním a nikoliv konkurzem. Záleží ale na soudu, pro kterou formu proplacení pohledávek věřitelům finančního ústavu se rozhodne. Ředitel Union banky Petr Votoupal tvrdí, že soudní vyrovnání zabezpečí klientům získání větší částky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Votoupal o výši vyrovnání

Společnost Grundig, která je nejznámějším německým výrobcem televizorů a rozhlasových přijímačů, je v platební neschopnosti. Podobný osud se s největší pravděpodobností nevyhne ani její dceřinné společnosti v Rakousku. Pod ni spadá i zastoupení Grundigu v České republice. Ani česká, ani rakouská strana se ke svízelné situaci nechtějí vyjadřovat, dokud neprovedou hlubší analýzu. Podle našich informací ale okamžitě skončil dovoz zboží značky Grundig z Německa k nám.

Problémy má i nizozemská společnost Philips Electronics. V prvním čtvrtletí tohoto roku hospodařila s čistou ztrátou 69 milionů eur. Loni přitom měla za stejné období devítimilionový zisk. Tžby v tomto odvětví v západní Evropě klesají hlavně zásluhou nízké spotřebitelské důvěry - a tedy odvahy utrácet - a vlivem slabšího dolaru. Šance na zlepšení situace zatím bohužel není na obzoru.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme