Ekonomické informace 16. 5. 2001

Ekonomické informace se dnes věnují zejména odvolání ředitele Konsolidační banky Ladislava Řezníčka a snížení sazeb, ke kterému letos už popáté přistoupil americký Úřad federálních rezerv. Dozvíte se také, jak loni hospodařil podnik Bohemia Sekt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Jiří Rusnok odvolal po dvouměsíčním působení z funkce generálního ředitele Konsolidační banky Ladislava Řezníčka. Na jeho místo jmenuje Pavla Řežábka. Ten dosud působil jako ředitel odboru vnitřního auditu a kontroly Konsolidační banky. Důvody odvolání ministerstvo financí nezveřejnilo. Jiří Rusnok pouze řekl, že má právo vybrat si nejbližší spolupracovníky a momentálně k nim patří i ředitel Konsolidační banky.

Řezníček je čtvrtým státním úředníkem ve vysoké funkci, který po demisi Pavla Mertlíka opouští svoje místo. Nový ministr financí odvolal dva náměstky, mezi nimi i Jana Mládka, odpovědného za privatizaci. Po odchodu Mertlíka zároveň rezignoval šéf Fondu národního majetku Jiří Havel. Předpokádá se, že nový ředitel Konsolidační banky odvolá také náměstka a člena bankovní rady Miroslava Zámečníka.

Americký Úřad federálních rezerv snížil letos už popáté sazby. A to o očekávaného půl procentního bodu. Hlavním cílem tohoto kroku je zabránit americké ekonomice v ochabnutí. Úřad tak navázal na předchozí zmírnění měnové politiky a naznačil, že je připraven pro oživení americké ekonomiky udělat více.

Akciový trh bezprostředně po zveřejnění tohoto rozhodnutí posílil. Index průmyslových titulů Dow Jones o setinu procenta a Technologický Nasdaq Composite o jedno procento a 41 setin. Na devizovém trhu dolar lehce posílil vůči Euru.

Poslanecká sněmovna propustila do závěrečného třetího čtení poslaneckou novelu zákona o spotřební dani, která prodlužuje termín splatnosti spotřební daně u malých a středních firem z 25 dnů na 55. Poslanci chtějí novelou odstranit stav, kdy výrobce musí podle platných lhůt uhradit spotřební daň dříve, než dostane od odběratelů za výrobky zaplaceno.

Třinecké železárny nevylučují, že americká hutní a obchodní firma CMC navýší svůj stávající 11procentní vlastnický podíl. Předseda představenstva Jiří Cienciala současně připustil, že CMC by mohlo mít zájem také o akcie v novém Českém ocelářském podniku. Ten by měl podle restrukturalizační studie britské poradenské firmy EuroStrategy vzniknout fúzí Třineckých železáren, Nové huti, části Vítkovic a Vysokých pecí Ostrava.

Státní podnik Benzina vstoupil rozhodnutím Městského soudu v Praze do likvidace. Likvidátorem jmenoval ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr Stanislavu Brejchovou.

Podnik Bohemia Sekt vytvořil v minulém roce hrubý zisk 126,5 miliónu korun. To představuje meziroční růst o tři procenta. V roce 2000 prodal 23 miliónů lahví vín, přičemž rekordního výsledku dosáhl v měsíci prosinci, kdy jsme nakoupili 3 miliony 200 tisíc lahví šumivých vín. Podrobnosti uvádí předseda představenstva a generální ředitel uskupení Bohemia Sekt Josef Vozdecký.

Evropská unie odložila další kolo vstupních rozhovorů s Českou republikou. Jednání se 12 kandidátskými zeměmi měla probíhat zítra a v pátek. Jak uvádí bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, unie nebyla schopna připravit pro všechny kandidátské země materiály k jednání, neboť se v poslední době přednostně věnovala složité diskusi o volném pohybu pracovních sil. Příští kolo rozhovorů proto bylo odloženo na 1. června.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme