Ekonomické informace 16. 6. 2005

Stavební spořitelny mají mít už brzy výrazně omezenu možnost měnit poplatky za vedení účtů. Rovných pět let uběhlo od pádu Investiční a poštovní banky. OPEC zvýší limity těžby ropy. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban je s podnikatelskou misí na cestě po Latinské Americe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Vláda včera rozhodla o tom, že pomůže podnikatelům platit cestování jejich zaměstnanců za prací. Náklady, které firmy vynaloží na dojíždění pracovníků, si budou moci později odečíst z daní. Stejnou pomoc stát poskytne zaměstnavatelům i na ubytování přespolních zaměstnanců.

Stavební spořitelny mají mít už brzy výrazně omezenu možnost měnit poplatky za vedení účtů stavebního spoření. Počítá s tím novela, kterou se dnes chystají projednávat senátoři. Jak dodává jeden z autorů předlohy Vlastimil Tlustý z ODS, dosavadní neustálé zvyšování poplatků za stavební spoření čím dál víc odčerpává příspěvek státní podpory do kas spořitelen, namísto toho aby tento příspěvek byl stimulací pro spořící klienty.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Tlustý: Poplatky ze stavebního spoření

Rovných pět let uběhlo od pádu jedné z největších bank na českém trhu, Investiční a poštovní banky. Tu později ovládla Československá obchodní banka a český stát se zaručil, že jí nahradí všechny problémové položky, které se v účetnictví IPB najdou. Její pád se v podstatě stal největším bankrotem v dějinách samostatné České republiky. Výdaje spojené se sanací bank v rámci transformace české ekonomiky však byly mnohem vyšší, upozorňuje mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Sanace bank

Organizace zemí vyvážejících ropu zvýší limity těžby o půl milionu barelů denně. Tímto rozhodnutím ale ceny ropy nezbrzdila. Naopak například americká lehká ropa včera vyskočila až na více než 56 dolarů za barel. Důvody zná hlavní ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šichtařová: Ceny ropy

Český výrobce nealkoholických nápojů Kofola dnes otevře svůj nový závod v polském Kutně. Výstavba podniku 100 kilometrů západně od Varšavy přišla krnovskou firmu na 15 milionů eur. Jde tedy o největší českou investici v Polsku.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban je s podnikatelskou misí na cestě po Latinské Americe. Začali v Mexiku a podle Urbana byli úspěšní při vyjednávání další spolupráce.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Urban: Spolupráce s Mexikem

Americká společnost Eastman Kodak zastaví do konce letošního roku výrobu fotografického papíru pro černobílé snímky. Největší světový výrobce fotografických potřeb dělá tento krok v rámci strategického přechodu na digitální fotografii.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme