Ekonomické informace 17. 1. 2006

Zástupci zemí visegrádské čtyřky dnes budou projednávat přístup k celoevropské energetické politice. Od neděle si můžeme při změně mobilního operátora ponechat své telefonní číslo. Za poslední rok u nás výrazně přibylo peněz v oběhu. Český statistický úřad zveřejní výsledky maloobchodních tržeb za listopad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Dnes začnou ve Varšavě ladit zástupci zemí visegrádské čtyřky svůj přístup k celoevropské energetické politice. Zájem zemí střední Evropy o energetiku souvisí s novoročním narušením dodávek zemního plynu z Ruska.

Už včera řekl český premiér Jiří Paroubek, že Praha, Varšava, Bratislava i Budapešť by měly v Evropské unii prosazovat stejné stanovisko. Neřekl ale, jaké by mělo být.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Paroubek: Energetická politika

Společnost ČEZ plánuje vykoupit od menšinových akcionářů akcie Severočeských dolů a potom stáhnout cenné papíry uhelné firmy z trhu. ČEZ o tom už informoval pražskou burzu.

Od neděle si můžeme při změně mobilního operátora ponechat své telefonní číslo. Oproti očekávání využily této možnosti během jediného pracovního dne stovky lidí. Operátoři si zatím za přenesení čísla neúčtují nic nebo jen jedinou korunu jako symbolický poplatek.

Mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Ivana Picková ale v této souvislosti upozorňuje, že minimální poplatky za přenos čísla nemusí vydržet dlouho.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Picková: Přenos mobilního čísla

Ministr dopravy Milan Šimonovský připustil, že by České dráhy mohly problémové rychlovlaky Pendolino vrátit zpět výrobci. A to v případě, že se odborníkům z italského Alstomu nepodaří opravit závady, které vlaky zastavují na trati. Italové mají lhůtu dva týdny.

Za poslední rok u nás výrazně přibylo peněz v oběhu. A to o více než 26 miliard korun, vyplývá z aktuálních údajů České národní banky. Podle analytika ČSOB Petra Dufka to ale není nic alarmujícího. Podle něj to například nepředznamenává výrazné zvýšení inflace.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Dufek: Peníze v oběhu

Než vypukla předvánoční horečka, nevykazovali obchodníci žádné oslnivé výsledky. V listopadu se jim podle odhadu hlavního ekonoma Volskbank Vladimíra Pikory tržby zvýšily o 3,5 až 4,2 procenta, což není nic mimořádného. Důvodem je podle něj fakt, že domácnosti teď více šetří, protože zejména mladší rodiny často splácejí hypotéky. Lepší výsledky by proto obchodníci mohli vykázat až za prosinec.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Maloobchodní tržby

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme