Ekonomické informace 17. 12. 2003

Zemědělské družstvo v Okříškách na Vysočině dnes začne prodávat vepřové půlky přímo zákazníkům. Není první a podobný krok chystají zřejmě i další podniky. K přímému prodeji vepřového masa lidem vyzvalo zemědělce odbytové družstvo Centroodbyt, protože masokombináty v drtivé většině odmítly zvýšit výkupní ceny za kilogram vepřového masa na 30 korun. Kupující tak mohou proti cenám v obchodech ušetřit téměř třetinu ceny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé ve frontě na vepřové | Foto: Luboš Pavlíček

Evropská komise považuje státní pomoc, poskytnutou v uplynulém desetiletí Komerční bance, za povolenou. Bance tak nehrozí, že by musela část nebo celou státní pomoc po vstupu republiky do EU vracet. Jak připomíná zpravodaj HN, spolupracovník Radiožurnálu Milan Fridrich, komise prošetřovala státní pomoc bance před její privatizací včetně garancí za špatné úvěry.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: KB

Ministerstvo dopravy chce zvláštním zákonem zajistit výstavbu jezů na Labi, které by zlepšily splavnost řeky. Projekt zatím narážel na přepisy o ochraně přírody a krajiny. Vodní stupně by se podle návrhu měly stát stavbami ve veřejném zájmu. Návrh dnes projedná vláda, stejně jako finanční pomoc rejdařům, kteří podle mluvčí ministerstva Ludmily Roubcové museli omezit na Labi kvůli nízké vodní hladině provoz.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Roubcová: Lodní doprava

Fondu národního majetku může v příštím roce chybět až 53 miliard korun. Fond proto předkládá vládě sérii úsporných kroků, které by mohly hrozící deficit snížit na 17,5 miliardy.

Ministerstvo financní má dnes zveřejnit údaje o státním dluhu České republiky za třetí čtvrtletí tohoto roku. Podle odhadu analytika společnosti Wood and Company Tomáše Pilaře dosáhne dluh státu výše 480 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Pilař: Státní dluh

Státní dluh je spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů součástí dluhu veřejného. Ten by měl podle Pilaře v tomto roce dosáhnout výše 6ti set deseti miliard korun, tedy asi čtvrtiny hrubého domácího produktu.

Sokolovskou uhelnou by stát měl prodat jejímu managementu. Doporučení privatizační komise potvrdil její předseda, náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Srba. Výsledky tendru o Severočeské doly komise nesdělila, podle internetového serveru iDnes uznala jako nejlepší nabídku návrh skupiny J&T. Favorizovaná Appian Group je podle iDnes až třetí.

Česká měna oslabila o více než 20 haléřů na 32,35 za euro. Propad způsobil jeden velký obchod. Proti dolaru koruna nejprve posílila až na 26 Kč/USD, poté však oslabila na 26,25 Kč/USD.

Slovenská vláda bude dnes jednat o nabídce státní podpory pro nový závod korejské automobilky Hyundai, která se rozhoduje mezi Slovenskem a Polskem, když Česko už před časem ze hry vypadlo.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme