Ekonomické informace 17. 2. 2003

Piloti Air France začnou dnes čtyřdenní stávku. Odboráři hrozí, že zastaví polovinu spojů. Stávka ve Francii by se neměla nijak dotknout letů Českých aerolinií. Slévárna brněnského Zetoru možná dnes zastaví práci. Její zaměstnanci nedostali výplatu a obávají se o další existenci podniku. Mají špatné zkušenosti z let 1999 a 2000, kdy jim společnost dlouhodobě dlužila mzdy. Takže nechtějí ponechat nic náhodě. Dnes ráno se mají sejít s vedením slévárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Vláda bude dnes rozhodovat o dalším vývoji Českého Telecomu. Projedná také proexportní politiku do roku 2006. Podle návrhu ministerstva průmyslu by měl kabinet soustředit diplomatické i finanční síly především na Čínu, Spojené státy, Rusko, Itálii a Francii. Českým vývozcům by vláda měla pomoci získat strojírenské zakázky v Indii, Brazílii, Nigérii a Ukrajině.

Český statistický úřad zveřejní údaje o maloobchodu za prosinec, o službách za poslední čtvrtletí loňského roku a vybrané ukazatele hospodářství za prosinec a leden. Vzhledem k tomu, že loni rostly reálné mzdy, analytik David Marek z Patria On Line předpokládá, že maloobchodní tržby vzrostly o 6 %.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Marek o maloobchodních tržbách

Mimoburzovní organizátor trhu s cennými papíry RM-Systém dnes zahájí provoz nového vypořádacího střediska pro licencované obchodníky a banky. Ředitel RM systému Lubomír Šticha vysvětlil, že tak budou moci pracovat i s těmi cennými papíry, které se jinak nemohou obchodovat na burze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomír Šticha vysvětluje další práci s papíry

Začíná výběrové řízení na nezávislého poradce, který bude mít za úkol řešit případné spory mezi státem a firmou Housing and Construction při výstavbě dálnice D47 z Lipníka přes Ostravu do Polska. Tendr vypsalo ministerstvo dopravy a uchazeči mohou své nabídky podávat do 28. dubna. Mluvčí ministerstva Ludmila Roubcová potvrdila, že zájemci post poradce musí složit desetimilionovou jistotu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ludmila Roubcová o zájemcích

I po deregulaci budou lidé schopni platit nájem bez větších problémů. Tvrdí to Martin Lux ze Sociologického ústavu Akademie věd. Teď vydávají domácnosti na bydlení asi 21 procent příjmů, po deregulaci by se podle Luxova odhadu tyto výdaje pohybovaly kolem 25 procent. To je obvyklé i v západní Evropě. Je ovšem třeba zavést systému obecního sociálního bydlení a nového příspěvku na bydlení. Podle Sociologického ústavu by nový příspěvek na bydlení měl vycházet ze skutečných výdajů na bydlení a nikoli jako dosud z příjmů domácností. To navrhuje i ministerstvo pro místní rozvoj.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme