Ekonomické informace 17. 2. 2005

K případným změnám v Paktu stability, který určuje pravidla pro hospodaření států eurozóny, se dnes znovu vrátí ministři financí zemí Evropské unie. Telecom se po předloňské dvoumiliardové ztrátě dostal vloni do zisku. Plzeňská Škoda bude dodávat zařízení pro příměstské vlaky v Itálii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Firmu Škoda Praha, která se podílí na výstavbě elektráren, brzy zcela ovládne společnost ČEZ. Vláda rozhodla o prodeji čtvrtinového podílu v podniku za necelých 60 milionů korun. Cena vychází z nabídky povinného odkupu, který musel ČEZ vyhlásit po tom, co se stal většinovým vlastníkem Škody Praha.

K případným změnám v Paktu stability, který určuje pravidla pro hospodaření států eurozóny, se dnes znovu vrátí ministři financí zemí Evropské unie. Pakt mimo jiné předpokládá, že schodek veřejných rozpočtů členských zemí nesmí překročit tři procenta hrubého domácího produktu. Pravidlo už několikrát porušily například Německo nebo Francie, které chtějí toto ustanovení změnit. Proti je řada států včetně České republiky. Podle vicepremiéra Martina Jahna naši zástupci sice připouštějí pružnější systém pravidel, ale základy paktu by se měnit neměly.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Jahn: Pakt stability

Telecom se po předloňské dvoumiliardové ztrátě dostal vloni do zisku. Ten dosáhl pěti miliard šesti set milionů korun. Výnosy firmy vzrostly o 20 procent. Příznivé hospodářské výsledky oznámila společnost v době výběrového řízení na privatizaci jednapadesátiprocentního státního podílu. Předběžné nabízené ceny se pohybují mezi 61 až 71 miliardami korun. Generální ředitel Gabriel Berdár si netroufá sice odhadnout, jak se zachovají eventuální kupci jeho podniku, předpokládá ale že by kvůli slušnému zisku mohli nabídky navýšit.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Berdár: Hospodářské výsledky Českého Telecomu

Především poslanci sociální demokracie a KSČM prosazují, zatím v prvním čtení, návrh zákazu nočního prodeje ve velkých obchodech. Navrhovatelé si od omezení prodejní doby slibují, že tak podpoří malé živnostníky provozující večerky. To si ale nemyslí ani vláda a také opoziční ODS je zcela proti takové regulaci.

Plzeňská Škoda bude dodávat zařízení pro příměstské vlaky v Itálii. Její dceřinná firma Škoda Transportation podepsala kontrakt s italskou společností OFV na dodávku dalších trakčních podvozků u příměstských vlakových jednotek. První zakázku firmy dohodly už vloni v srpnu, teď uzavřely druhou smlouvu. Celý kontrakt přesáhne 150 milionů korun, potvrdil mluvčí Škody Holding Karel Samec.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Samec: Dodávky Škody do Itálie

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme