Ekonomické informace 17. 4. 2001

Naši vyjednavači budou muset za odklad prodeje půdy a nemovitostí cizincům něčem ustoupit, klienti likvidovaného penzijního fondu Viva mohou pokračovat ve spoření a na světě už je program rozdělení Českých drah: Takové jsou dnešní Ekonomické informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naše vyjednavače o vstupu republiky do Evropské unie čeká v Bruselu tvrdá zkouška. Unie by mohla vyhovět českému požadavku na odklad prodeje půdy a nemovitostí cizincům, bude ale za to chtít některé ústupky. Na příslušném dokumentu by měla komise začít pracovat tento týden. Podrobnosti přidává náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Klienti likvidovaného penzijního fondu Viva mohou pokračovat ve spoření u fondu Winterthur. Fond Viva ztratil letos počátkem ledna povolení k činnosti a jeho likvidátor zjistil, že zůstatek majetku nepokryje nároky pojištěnců. Podle Josefa Vacla ze společnosti Donath-Burson- Marsteller, která Winterthur mediálně zastupuje, mohou klienti zkrachovalého fondu pokračovat v penzijním spoření v plném rozsahu a beze ztrát.

Šest stavebních spořitelen působících na českém trhu uzavřelo za první tři měsíce roku přes 340 tisíc nových smluv o stavebním spoření. Jejich klienti z 80 % investují naspořené prostředky do bytové výstavby. Úspěšnost systému je však podle členky představenstva Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky Ivy Fialové založena i na těch, kteří tak nečiní. Pokud by nemohli čerpat státní podporu, stavební spoření by to negativně poznamenalo.

Ekonomové z Liberálního institutu připravili návrh na transformaci Českých drah, který v plném znění představí 19.dubna na konferenci v pražském hotelu Praha. Podle prezidenta institutu Jiřího Schwarze se České dráhy musí změnit na akciovou společnost a železniční infrastruktura se musí oddělit od dopravy.

Pokles americké ekonomiky ještě nedosáhl dna, ale hospodářství by mělo uniknout nejhoršímu útlumu částečně díky výraznému snižování úrokových sazeb centrální bankou. S odvoláním na výsledky ankety mezi ekonomy a investory to napsal deník USA Today. Ve srovnání se stejnou anketou z počátku loňského prosince jsou však dotazovaní pesimističtější.

Ani japonská centrální banka nevidí ekonomiku země růžově. Ve své pravidelné měsíční zprávě už podruhé za sebou snížila výhled s odvoláním na klesající průmyslovou výrobu a slabší export, který odráží situaci ve Spojených státech i v Asii.

Markéta Kaclová, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme