Ekonomické informace 17. 5. 2001

Klienti zkrachovalých bank by se mohli dočkat vyššího odškodnění. Česká spořitelna letos očekává zisk blížící se jedné a půl miliardě korun. Kladenským hutím zřejmě svítá na lepší časy. Podrobnosti k těmto tématům přinášejí Ekonomické informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna podporuje vyšší pojištění vkladů. Včera propustila do druhého čtení novelu zákona, která zvyšuje maximální hranici pro odškodnění klientů z pojištění až na 90 procent z vkladu, maximálně však může jednotlivá osoba získat 15 tisíc eur, což odpovídá zhruba 525 tisícům korun. V současnosti může klient zkrachované banky dostat nejvýše 400.000 korun. Nová hranice odškodnění by se týkala především zatím neodškodněných klientů zkrachovaných bank - tedy Pragobanky, Moravia banky a Universal banky.

Česká spořitelna očekává v letošním roce zisk blížící se jedné a půl miliardě korun. To odpovídá šestiprocentní návratnosti kapitálu. Včera to oznámili představitelé spořitelny na valné hromadě. Ta také schválila výplatu dividend z prioritních akcií a obchodování s vlastními akciemi banky. Výplatu řádných dividend ČS plánuje až v roce 2003. Podle mluvčí spořitelny Kláry Gajdůškové by hospodářské výsledky v příštím roce měly být lepší.

Rozhodnutí valné hromady spořitelny o výplatě dividend prioritním akciím a o nákupu vlastních akcií vedly k růstu jejich ceny na Pražské burze. Akcie spořitelny posílily o třičtvrtě procentního bodu na 240 korun 80 haléřů.

Kladenským hutím zřejmě svítá na lepší časy. Tamní ocelárnu číslo tři určenou na výrobu vysoce kvalitní přetavované oceli totiž koupila od společnosti SZO americká firma Wyman and Gordon. Podle našeho spolupracovníka Ladislava Pavlíka hodlá společnost spustit provoz vysoce specializované ocelárny s minimálním počtem zaměstnanců v horizontu 3 - 4 měsíců.

Nového majitele by měla mít už záhy také kopřivnická Tatra. Konečné závazné nabídky na koupi by měli čtyři zájemci, kteří se dostali do užšího výběru, předložit do konce června. Jak probíhá prodej necelého devadesát jednoho procenta akcií automobilky, to Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekla její mluvčí Eva Breiová.

Restrukturalizaci a prodej Tatry řídí od února tohoto roku společnost Odien, která vznikla z firmy bývalých správců Revitalizační agentury. Ředitel Odienu Michael Saran vysvětlil, že rozhodující nebude jen nabízená cena. Zájemci o podnik musí prokázat svoji finanční způsobilost nejen k investici, ale také k zajištění dalšího provozu Tatry. Saran dodal, že budoucí majitel se musí také zavázat ke splnění určitých podmínek, například že zachová obchodní značku Tatra.

Firmu Odien kritizoval minulý týden ministr financí Jiří Rusnok. K tomuto tématu se podrobněji vrátíme v Ekonomickém magazínu, který začíná v 9 hodin 15 minut na stanici ČRo 1 - Radiožurnál.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme