Ekonomické informace 17. 5. 2004

Dnes naposledy mohou zemědělci podávat žádosti o dotace z Evropské unie na jednotnou platbu na plochu a na vyrovnávací příspěvek pro hospodaření v méně příznivých oblastech. Žádosti na speciálních formulářích přijímá Státní zemědělský intervenční fond, přípomíná mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kukuřičné pole | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Severa: Dotace

Ropa je nejdražší za posledních jednadvacet let a proto by Organizace zemí vyvážejících ropu by mohla ukázat dobrou vůli a na svém nejbližším zasedání na počátku června rozhodnout o zvýšení těžby o 1,5 milionu barelů denně. Prohlásil to íránský guvernér kartelu OPEC Hosejn Kazempur Ardebili. Dodal ale, že kartel není za současné vysoké ceny není OPEC zodpovědný a zvýšení limitů pouze ospravedlní současnou vyšší produkci některých členů.

Ti už teď stanovené limity překračují, takže jednání OPECu by vlastně mělo jen formálně potvrdit skutečnost. Kazempur upozornil, že ceny ropy táhne nahoru nestabilita na Blízkém východě a potíže rafinerií ve Spojených státech. Spotřebitelské země se obávají dopadu vysokých cen na ekonomický růst, podnikatelé by totiž museli buď zdražovat své výrobky a služby anebo snižovat svůj zisk. Ani poměrně slibně rostoucímu hospodářství Česka by se podle Davida Marka z Patri-Online podobný scénář nevyhnul.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Vývoj hospodářství

Za "krajně nepravděpodobnou" považuje komisařka pro rozpočet Michaele Schreyerová situaci, kdy by se Česká republika stala čistým přispěvatelem do rozpočtu Evropské unie. To znamená, že by do něj víc dávala než dostávala. Domnívá se, že kombinace nástrojů dohodnutých na summitu v Kodani v prosinci 2002 a úsilí českých úřadů dostat z unie vše, co jim patří, takový vývoj nedopustí.

Připomněla, že právě tato obava byla důvodem, proč "patnáctka" v Kodani souhlasila s tím, aby byly novým členům v letech 2004-2006 vedle zemědělských dotací a peněz na projekty spolufinancované z fondů unie nabídnuty přímo rozpočtové injekce. Česko si v Kodani vyjednalo takovou úhradu ve bezmála sedmi set padesáti milionů eur k vyplacení v letech 2004-2006. Její součástí 100 milionů, na které nebude nutné předkládat projekty.

Výběr nového majitele společnosti ABA, která poskytuje dopravní informace a asistenční a odtahové služby, tento týden postoupí. Stát chce svůj podíl prodat během letošního léta (pravděpodobně v červenci). Předběžný zájem o 69procentní státní podíl zatím projevilo 13 uchazečů. Z nich by měla Česká konsolidační agentura v těchto dnech sestavit zkrácený seznam zájemců, kteří budou moci do 29. června předložit své závazné nabídky, potvrdil mluvčí agentury Jiří Pekárek.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Pekárek: ABA

Stále více lidí si u stavebních spořitelen bere úvěry na bydlení. Šest stavebních spořitelen za první čtyři měsíce roku půjčilo svým klientům téměř 10,5 miliardy korun. To je v porovnání se stejným odbobím minulého roku o 57 procent víc. Letošní rok by měl podle spořitelen být ve znamení půjček. Spořitelny mají hodně volných prostředků, které ještě narostly po loňském rekordním zájmu o nové smlouvy.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme