Ekonomické informace 17. 7. 2001

Hovoříme o cenové nabídce Českého telekomunikačního úřadu za licence na mobilní sítě třetí generace i o dopadech případného uzavření Temelína. Věnujeme se také kritice rostoucího schodku veřejných financí ČR ze strany Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a v neposlední řadě si všímáme také vývoje výkupních cen obilnin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šest miliard a sedmset milionů korun požaduje Český telekomunikační úřad za každou z licencí na mobilní sítě třetí generace. Tuto nabídku sdělil stávajícím třem mobilním operátorům. Platba by se měla uskutečnit ve dvou splátkách letos a v příštím roce. Prodej licencí by tak vynesl přes 20 miliard korun, které požaduje vláda, přičemž letos by byla k dispozici zhruba polovina z této sumy. S celými 20-ti miliardami ale počítá už letošní státní rozpočet. Společnosti Eurotel, RadioMobil a Český Mobil si už vyzvedly dokumentaci k prvnímu stupni výběrového řízení. Požádat o licence by měly do 7. srpna.

Uzavření Temelína, tak jak to požaduje německá vláda, by vedlo k nedostatku energie na území České republiky. ČEZ by byl krátkodobě schopen tento výpadek nahradit, z dlouhodobého hlediska by to ale podle mluvčího ČEZu Daniela Častvaje vedlo k potřebě vybudovat nové například tepelné elektrárny.

Akcie ČEZu spadly včera o 20 procent. O tom, zda jde o snahu snížit cenu elektrárenské společnosti před její privatizací budeme mluvit v dnešním Ekonomickém magazínu, který začíná v 9 hodin patnáct minut.

Především na rostoucí schodek veřejných financí upozorňuje zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Dokument kritizuje i oddělení některých fondů od státního rozpočtu a doporučuje jeho rozšíření tak, aby obsahoval více činností veřejných financí, což by přispělo k větší průhlednosti hospodaření státu. Ministr financí Jiří Rusnok ale tvrdí, že výhody z oddělení převažují nad nevýhodami.

Ekonomika Evropské měnové unie by měla nabrat do konce roku tempo. Tvrdí to president německé Bundesbanky Ernst Welteke. Jak dodává z Bruselu Milan Fridrich Welteke je také optimistický, co se týká snižování inflace v západní Evropě.

Zemědělské organizace, které nakupují od farmářů obilí, zvýšily oproti minulému roku výkupní ceny. Zvlášť zřetelné je to u krmného ječmene, kde stoupla cena o 500 korun za tunu. Jak informuje Lubomír Smatana vzrostly také ceny potravinářské i krmné pšenice.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme