Ekonomické informace 17. 7. 2002

Minimálně dva dny nebude kvůli povodním vyrábět mlékárna Olešnice na Blanensku. Jak uvedl její ředitel Zdeněk Pospíšil, voda zničila část zboží, zaplavila především technické zázemí, ale výrobní prostory jen minimálně. Koruna vůči euru oslabila na 29,50. Poslední funkční součást bývalého obuvnického podniku Svit Zlín je na prodej.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

průmysl | Foto: Jan Rosenauer

Minimálně dva dny nebude kvůli povodním vyrábět mlékárna Olešnice na Blanensku. Jak uvedl její ředitel Zdeněk Pospíšil, voda zničila část zboží, zaplavila především technické zázemí, ale výrobní prostory jen minimálně. Největší zpracovatel mléka a smetany na jižní Moravě ale zásobování svých odběratelů nepřeruší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Pospíšil o mlékárně

Koruna vůči euru oslabila na 29,50. Přesto se podle analytika společnosti Böhm and partner Alexandera Tótha může znovu vydat vzhůru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Tóth o koruně

Současné prudké posilování kursu koruny zejména vůči euru, ale i dolaru neodpovídá růstu ekonomické výkonnosti českého hospodářství. Tvrdí to zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a ostatních zaměstnavatelských svazů, kteří upozorňují, že pokračování trendu skokového posilování koruny by vedlo k zásadním problémům konkurenceschopnosti domácích výrobců. O problémech se silnou korunou bude řeč v dnešním Radioforu dvacet minut po 18. hodině.

Poslední funkční součást bývalého obuvnického podniku Svit Zlín je na prodej. Konkursní správce akciové společnosti Svit Roman Rais vyhlásil veřejnou obchodní soutěž na výrobny sportovní obuvi značky Prestige. Podrobnosti má Roman Verner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Verner o výrobě Prestige

Zavádění pravidel Evropské unie do provozu na českých železnicích odstartovalo. Takzvaný twinningový projekt by měl zlepšit nejen kvalitu cestování v českých vlacích, ale také například upravit pravidla pro financování dopravní infrastruktury. Na projektu transformace naší železnice se výrazně podílejí především Španělé, kteří - jak dodává generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený - totiž podobnou situaci vyřešili velmi úspěšně už dříve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dalibor Zelený o stavu transformace

Česká republika získá z fondu ISPA Evropské unie více než 2 miliardy korun na modernizaci úseku Zábřeh - Krasíkov na II. železničním koridoru. Dokončen by měl být v příštím roce.

Skandál kolem zakázaných růstových hormonů v krmivu pro prasata se v Evropské unii rozrůstá. Krmivo se už objevilo v Nizozemí a Německu a podle informací našeho bruselského zpravodaje Milana Fridricha hrozí, že se tak stane i v dalších zemí unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Fridrich o zákazných hormonech

Americká ekonomika odolala jak loňským teroristickým útokům a recesi, tak nedávným firemním skandálům, které sráží akciový trh dolů. Tyto rány však ekonomiku viditelně poškodily a bude trvat nějaký čas, než se zahojí, prohlásil předseda Rady guvernérů amerického Federálního rezervního systému Alan Greenspan v pravidelném slyšení v Kongresu. Šéf americké centrální banky tak naznačil, že úrokové sazby zůstanou zachovány na nynějších 40letých minimech, dokud ekonomika nevykáže rozhodné zlepšení.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme